تبلیغات
بهداشت تخصصی و سلامت

بهداشت تخصصی و سلامت
بهداشت،درمان،سلامتی 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
در مورد کدام مشکل بهداشت میخواهید اطلاعات داشته باشید (در صورتیکه پاسخ سایر است در بخش تماس با ما پیام خود را بگذارید) تهران این روستای كوچك كه روزگاری ساكنانش از ترس راهزنان و دزدان در زیرزمین زندگی می‌كردند، حالا از  یك روستای خوش‌آب و هوا به شهری بزرگ با مشكلات فراوان زیست محیطی تبدیل شده است.


تهران با وسعت تقریبی 700 كیلومتر مربع امروز در زمره شهر‌های بزرگ دنیاست. براساس یك رده‌بندی جهانی تهران با مساحت تقریبی 700 كیلومتر مربع صدوبیست‌وپنجمین شهر بزرگ دنیاست. 

در صدر این لیست شهر نیویورك با مساحت 8 هزار و 683 كیلومتر مربع بزرگترین شهر دنیا به لحاظ مساحت است و پس از آن توكیو با مساحت 6 هزار و 993 كیلومتر و آتلانتا با مساحت 5 هزار و 498 كیلومتر مربع قرار دارند. تهران از نظر مساحت  پس از شهرهای توكیو، ناگویا، اوزاكا از ژاپن ,كوآلالامپور مالزی , جاكارتای اندونزی , دهلی هندوستان ,استانبول تركیه , ریاض و جده عربستان , سئول كره جنوبی , بانكوك تایلند , دبی امارات  و پكن و شانگهای چین قرار دارد.

 در واقع تهران در میان كشورهای آسیایی به لحاظ مساحت مقام پانزدهم را داراست. تمامی‌این شهرها مساحتی چندین برابر تهران دارند. به عنوان مثال توكیو با داشتن مساحت 6 هزار و 993 كیلومتر مربع تقریبا 10 برابر تهران وسعت دارد و ناگویا نیز با مساحت 2 هزار و 875 كیلومتر مربع، تقریبا 4 برابر این شهر بزرگ است. شهر اوزاكا نیز با مساحتی معادل این مساحت نیز 4 برابر این شهر است.

در میان شهرهای نزدیك به تهران می‌توان از شهرهای بوداپست مجارستان و كیپ تاون آفریقای جنوبی و كلمبیای آمریكا نام برد كه مساحت آنان معادل مساحت تهران است. 
اما نكته بسیار عجیب این رده‌بندی زمانی مشخص می‌شود كه به رتبه شهرها بر اساس جمعیت توجه كنیم. تهران كه به لحاظ مساحت در مقام 125 جهان قرار دارد از نظر جمعیت در رتبه 28 این فهرست ایستاده‌است.

تهران پس از شهرهای توكیو با جمعیت 33 میلیون نفر , نیویورك با جمعیت 18 میلیون نفر , سائوپائولو با جمعیت 17 میلیون نفر ,دهلی با جمعیت حدود 15 میلیون نفر , پاریس 9 میلیون نفری و لندن 8 میلیونی نفری و..... در مقام 28 قرار گرفته است.

در واقع شهرهایی كه در صدر فهرست پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان قرار دارند، به لحاظ مساحت نیز چند برابر تهران هستند. به عنوان مثال شهر توكیو كه مساحتش تقریبا 10 برابر مساحت تهران است، جمعیت‌اش 5 برابر جمعیت این شهر است و شهر نیویورك كه مساحت‌اش 12 برابر پایتخت كشور است، تنها دو برابر و نیم تهران، جمعیت دارد. 
 تهران به لحاظ تعداد افرادی كه در هر كیلومتر مربع زندگی می‌كنند، در رده شانزدهم قرار گرفته است.به عبارتی این شهر با تراكم جمعیتی 10 هزار و 550 نفر در هر كیلومتر مربع جزو شهرهای با تراكم جمعیتی بالاست.

در این قضیه (تراکم جمعیت )دیگر خبری از شهرهای نیویورك ، توكیو ، لندن و پاریس نیست. بلكه شهرهایی مانند مامبیای هند با تراكم 30 هزار نفر در هر كیلومتر مربع و پس از آن شهر كلكته با تراكم 23 هزار نفر و شنزن چین با تراكم 17 هزار نفر و شانگهای با 13 هزار نفر و پكن با 11 هزار نفر قبل از تهران قرار دارند.

 جالب است بدانیم كه عمده شهرهایی كه تراكم بالای جمعیتی دارند، در كشورهایی قرار گرفته‌اند كه جمعیت‌شان بیش از نیم میلیارد نفر است. به عبارتی عمده شهرهای پرتراكم در چین و هند قرار دارند كه جمعیت‌شان در حدود یك میلیارد نفر است.

در انتهای این فهرست شهرهایی قرار گرفته‌اند كه شاید همگان به عنوان الگوی شهرهای قابل زیست همواره به آنها توجه كرده‌اند. به عنوان مثال در انتهای این فهرست شهرونكوور كانادا با تراكم هزار و 550 نفر و اوتاوا نیز با تراكم هزار و 650 نفر نمونه‌هایی از شهرهای آرام و با محیط باز خود نمایی می‌كنند، حتی شهر نیویورك آمریكا نیز كه با جمعیت 18 میلیون نفر دومین شهر پرجمعیت جهان است و اولین شهر بزرگ به لحاظ مساحت است، در رده 114 قرار گرفته و تراكم جمعیت در این شهر بزرگ در حدود 2 هزار نفر در هر كیلومتر مربع است.

بی‌تردید امروزه مسئولان شهرهای بزرگ با فراهم‌ آوردن فضای سبز و امكانات مناسب حمل و نقل سعی دارند تا الگوهای تازه‌ای برای زندگی پیش روی دیگران قرار دهند و در این گذار زندگی مناسبی را برای ساكنان خود فراهم آورند.

این واقعیت كه تهران در طول سال‌ها گسترش و توسعه نامتوازنش نتوانسته به الگوی مناسبی برای دیگر شهرهای ایران تبدیل شود انكارناپذیر است. در واقع تراكم جمعیت در این شهر 200 ساله چنان برای مسئولان آن مشكل و معضل به وجود‌ آورده كه هم اكنون برنامه ریزان شهری را دچار سردرگمی‌كرده‌است؛ تا اندازه ای كه حمل و نقل، مسكن، فضای سبز، امكانات رفاهی و آموزشی و حتی نحوه خدمات رسانی به ساكنان این شهر خالی از مشكل نیست.

اگرچه شهرهایی مانند توكیو دارای جمعیت شگفت‌انگیز 33 میلیونی است، اما گستردگی مساحت آن باعث شده است تا این شهر با مشكلات كمتری به حیات خود ادامه دهد و خدمات رسانی به ساكنان آن با موانع كمتری روبه رو باشد. از سویی تهران به دلیل نداشتن فضایی مناسب برای گسترش و همچنین ویژگی‌های اقلیمی‌قابلیت چندانی برای رشد ندارد و در طول سال‌های حیات خود اقلیم‌های طبیعی آن دچار نابودی شده‌است و امكان بازیافت آن نیز وجود ندارد.

در واقع هجوم جمعیت زیاد به این شهر و پاسخگو نبودن اقلیم آن و ناتوانی در گسترش مساحت، به این شهر مكانیسمی‌نامتوازن داده‌است كه این عدم توازن بیش از هر چیز ساكنانش را مورد هجوم قرار داده و در این گذار مسئولان شهری را به انفعالی ناخواسته كشانده‌است؛ چه در زمان تصدی مردانی توانا كه توانسته‌اند در طول مسئولیت‌شان چهره شهر را دگرگون كنند، چه هنگامی‌كه این شهر دود گرفته در بی‌تدبیری مدیران دست و پا می‌زد.

هم اكنون بسیاری از برنامه‌ریزان شهری برای استفاده بهتر از سطح شهر و بهره‌مندی از فضای بیرونی، درصددند تا بسیاری از امكانات تهران را به زیر زمین ببرند؛ به عنوان مثال راه‌اندازی شبكه‌ حمل و نقل گسترده در زیر زمین به وسیله مترو یا راه‌اندازی تونل‌ها و زیرگذر‌ها و یا فراهم‌آوردن فضاهای مجازی در زیر زمین مانند ایجاد بازارهایی در زیر زمین  یا بردن آن به زیر اتوبان‌ها و شریان‌های اصلی شهر و...

در واقع برنامه‌ریزان شهری با توجه به مساحت كم و جمعیت زیاد بهترین راهكار در ارائه خدمات به شهروندان را در استفاده چندگانه از سطوح مختلف می‌دانند، تا اندكی بر این شهر نامتوازن رنگی از نظم و انضباط دهند.


[ سه شنبه 5 فروردین 1393 ] [ 18:31 ] [ behruz ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

از خوانندگان خواهشمندیم كه با نظرات خود ما را یاری فرمایند

بـــا تـشـــکر مــدیـــریت وبلاگ
www.yeldez198@yahoo.com
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

كد ماوس.


CheckBrowser()Online User

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالری

//////////////////////////////////// //////////////////////////////////// !-- Begin Translator Code --> مترجم وبلاگ rotbe sanj /////////
بک لینک طراحی سایت