تبلیغات
بهداشت تخصصی و سلامت

بهداشت تخصصی و سلامت
بهداشت،درمان،سلامتی 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
در مورد کدام مشکل بهداشت میخواهید اطلاعات داشته باشید (در صورتیکه پاسخ سایر است در بخش تماس با ما پیام خود را بگذارید)


بررسی اثر کرم سوختگی لاژکس در درمان سوختگی درجه II سطحی و مقایسه آن با کرم سیلور سولفادیازین


بدوحی نصرت اله (متخصص جراحی عمومی، فلوشیپ سوختگی؛ دانشگاه علوم پزشکی ایران)

کریمی حمید(عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران)

رمضانی فرامرز(پزشک عمومی)


عفونت محل سوختگی از مهمترین معضلاتی است که مصدوم با آن مواجه می‌شود. درجه ‌بندی سوختگی بر اساس عمقی از بافت پوست است که دچار نکروز می‌شود. مشخصه اصلی سوختگی درجه II سطحی، ایجاد تاول و تجمع مایع در سطح بین اپیدرم و درم می‌باشد که معمولاً چندین ساعت پس از سوختگی ایجاد میشود. در سوختگی عمقی درجه II، لایه‌های عمقی درم نیز دچار نکروز میشود که به دلیل از دست رفتن کامل لایه درم با اسکار شدید همراه است.

آلوئه ورا (Aloe vera) در in vitro موجب مهار ترومبوکسان( مهارکننده التیام زخم) (1) و در in vivoموجب پیشرفت التیام شده و در سوختگی درجه II التهاب را کاهش میدهد.(2) همچنین در in vitro آلوئه ورا در برابر طیف وسیعی از باکتریها از جمله پسودو موناس آئروژینوزا، استرپتوکوک پیوژن و استافیلوکوک آرئوس موثر بوده است.(3و4) یافته های متعدد in vitro نشان داده اند که اسانس اسطوخدوس(Lavandula stoechas) دارای اثرات آنتی باکتریال(5) و ضدقارچ است.(6) همچنین تأثیر خوبی روی باکتریهای گرم منفی داشته و تا حدودی سوش‌های سودوموناس را پوشش می‌دهد و به نظر میرسد دارای اثرات ضد درد، ضد حساسیت و ضدالتهاب باشد.

اسانس شمعدانی عطری(Pelargonium roseum)، ضد عفونی کننده ، قابض و یک هموستاتیک است و موجب پیشبرد التیام سریع می‌شود که آنرا برای درمان جراحات بسیار مفید می‌کند. (7) علاوه بر این Ecoli، استافیلوکوک طلائی و پسودوموناس آئروژینوزا از سوش‌های مهمی هستند که ژرانیوم بر علیه آنها مؤثر است.

با توجه به اثرات فوق؛ در یک کارآزمایی بالینی دو سو بیخبر تصادفی؛ 111 بیمار مبتلا به سوختگی درجه II سطحی طی مدت 2 هفته روزی 1 بار از کرم سوختگی لاژکس یا کرم سیلور سولفادیازین (SSD) یک درصد استفاده کردند. در هر بیمار پس از دبریدمان دقیق و تمیز کردن زخم ناشی از سوختگی با محلول ضدمیکروبی مناسب (کلرهگزیدین 0.25 درصد) ؛ با استفاده از اسپاچولای استریل حدود 5 گرم کرم به ازای هر 10 سانتی‌متر مربع از مساحت سوختگی روی زخم مالیده شد. سپس زخم با گاز استریل پوشانده و بانداژ گردید.درمان روزانه یکبار تا بهبود کامل زخم ادامه پیدا کرد. بیماران قبل از شروع درمان، 24 ساعت اول، 48 ساعت اول، هفته اول و دو هفته پس از درمان از نظر درد یا سوزش و خارش مورد ارزیابی قرار گرفتند. بر اساس نتایج این بررسی؛ تأثیر کرم سوختگی لاژکس در کاهش درد یا سوزش در طول زمانهای مختلف بررسی شده بطور معنی‌داری بیشتر از SSD بود. از نظر تأثیر روی خارش تفاوت معنی‌داری در دو گروه مشاهده نشد. (P>0.1) از بین افراد مورد مطالعه تنها یک نفر (0.9%) در گروه لاژکس عفونت داشت که با ادامه درمان بهبود یافته بود. میزان خشکی ناحیه زخم در روز دوم پس از درمان در گروه لاژکس به طور معنی‌داری کمتر از گروه SSD بود. میزان بهبودی کامل در دو گروه پس از 7 روز 90.9% و پس از 14 روز به 100% رسید و تفاوت معنی دار آماری بین دو گروه مشاهده نشد. (P=0.52).

مرور مطالعات انجام شده نشان داد که در بررسی 72 بیمار مبتلا به سوختگی با ضخامت نسبی در مقایسه با گروه کنترول که از گاز وازلینه استفاده نمودند، ژل موضعی آلوئه ورا سرعت التیام را به طور قابل توجهی افزایش داده و متوسط زمان التیام در مورد گروه ژل آلوئه 11.89 روز و در مورد گروه کنترول 18.18 روز بوده است . بعد از 14 روز در گروه آلوئه ورا اپی تلیزاسیون کامل رخ داده بود.(8) همچنین در یک بررسی روی 18 بیمار سرپایی مبتلا به سوختگی درجهII متوسط تا عمیق با طیف درگیری 2 تا 12 درصد از سطح کل بدن؛ پماد آلوئه ورا در مورد محافظت در برابر کلونیزاسیون باکتریال و زمان التیام به اندازه سیلور سولفادیازین(SSD) موثر بوده و متوسط زمان التیام با آلوئه ورا 13روز و در مورد SSD 16.15روز گزارش شد.(3)

محققین نتیجه گرفتند با توجه به عارضه SSD در مهار نسبی اپیتلیزاسیون و بجای گذاشتن لکه‌های سیاه در ناحیه زخم، داروی لاژکس می‌تواند ضمن کاهش شدت درد و خشکی در ناحیه سوختگی، در پیشگیری از ایجاد عفونت نیز جایگزین خوبی برای سیلور سولفادیازین باشد. 

[ جمعه 18 مرداد 1392 ] [ 19:25 ] [ behruz ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

از خوانندگان خواهشمندیم كه با نظرات خود ما را یاری فرمایند

بـــا تـشـــکر مــدیـــریت وبلاگ
www.yeldez198@yahoo.com
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

كد ماوس.


CheckBrowser()Online User

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالری

//////////////////////////////////// //////////////////////////////////// !-- Begin Translator Code --> مترجم وبلاگ rotbe sanj /////////
بک لینک طراحی سایت