تبلیغات
بهداشت تخصصی و سلامت

بهداشت تخصصی و سلامت
بهداشت،درمان،سلامتی 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
در مورد کدام مشکل بهداشت میخواهید اطلاعات داشته باشید (در صورتیکه پاسخ سایر است در بخش تماس با ما پیام خود را بگذارید)


سقط های غیر قانونی ناشی از حاملگی های نا خواسته

 

            تعریف سقط جنین:ختم زودرس باروری قبل از هفته بیستم بارداری را سقط می نامند.

 

سقط جنین غیر قانونی: خروج نتیجه بارداری از ئوی عمد و اجبار به دلیل حاملگی نا خواسته قبل و بعد از هفته بیستم حاملگ را سقط غیر قانونی می گویند.

           

دلیل بروز حاملگی نا خواسته چیست؟

هر چند حاملگی نا خواسته به دلایل گوناگونی اتفاق می افتد ولی دلیل عمده آن عدم استفاده از وسایل پیش گیری از بارداری و یا شکست روشهای پیشگیریست.

تقریبا حدود 120 تا 150 میلیون نفر متأهل تمایلی به حاملگی ندارند و یا مایلند حاملگی خود را به تعویق بیندازند اما از وسایل پیشگیری از بارداری هم استفاده نمی کنند.

سالانه به دلیل 30 میلیون حاملگی به دلیل شکست بعضی از روش ها یا عدم استفاده مستمر و ناصحیح از وسایل پیشگیری از بارداری اتفاق می افتد.

اعتقادات و باور های فرهنگی موجب محدودیت استفاده از وسایل پیشگیری از حاملگی است.

در بسیاری از کشورها زنان چندان اختیاری در روابط جنسی و یا استفاده از روش های پیشگیری از حاملگی ندارند.

انتظارات اجتماعی و فشار هایی که تعیین کننده نیاز های زنان است موجب می شود که زنان نتوانند از حاملگی های ناخاسته جلو گیری کنند.

            تحریم های اجتماعی و قدرت نا برابر ارتباط بین زن و مرد اغلب موجب استفاده از وسایل پیشگیری از حاملگی است. مخالفت همسران یکی از دلایل رایج عدم استفاده زنان از روشهای پیشگیری از بارداری می باشد.

            در صدی از زنان دچار تجاوز جنسی قرار می گیرند که ممکن است در این گونه زنان حاملگی نا خواسته به وجود آید و مشکلات بهداشت باروری و بهداشت جنسی نیز این زنان را تهدید می کند.

            بررسی ها نشان می دهد که حدود 60 درصد از زنان ومردان جهان از وسایل مدرن پیشگیری از بارداری استفاده می کنند ولی حدود 350 میلیون زوج هنوز به روش های متنوع پیشگیری از بارداری و اطلاعات و خدمات مورد نیاز دسترسی ندارند.

            متأسفانه برخی زنان نمی دانند برای دریافت خدمات پیشگیری از بارداری به کجا مراجعه کنند.

در ایران مردان کمتر از وسایل پیشگیری از بارداری استفاده می کنند به طوری که 6 درصد از زنان از کاندم و تنها 1 درصد از روش بستن لوله استفاده می کنند. در بعضی مواقع با این که وسایل تنظیم خانواده مهیا می باشد اما این روش ها پاسخ گوی نیاز مردم نمی باشد زیرا:

            الف: ارایه اطلاعات و مشاوره ضعیف می باشد: بررسی های متعدد نشان می دهد که تعدادی زیادی از افراد که از وسایل پیشگیری از بارداری استفاده می کنند از عوارض وسایل مورد استفاده مطلع نمی باشند.

            ب: مناسب ترین روش برای افراد انتخاب نشده است. این امر ممکن است به دلیل کمبود برخی از وسایل پیشگیری از بارداری ویا به دلیل اینکه اریه دهندگان خدمت برای بحث و مشاوره و انتخاب مناسب تری روش وقت کافی مصرف نمی کنند روی می دهد.

            ج:ضعف مهارت ها و روش های فنی ارایه خدمات: برای مثال ضعف در معاینه زنانگی، در عمل جراحی برای بستن لوله ها و یا گذاردن آی یو دی که ممکن باعث ایجاد درد یا ناراحتی عفونت شود.

            د: ضعف یا عدم ارتباط غیر مستمر سایر خدمات بهداشت باروری، مانند درمان بیماری های مقاربتی که در حفظ سلامت زنان و باروری آنها مؤثر است.

 

            علل سقط جنین غیر قانونی:

            رفتار های فرهنگی و اجتماعی مخاطره آمیز و ازدواج های نا آگاهانه را می توان از مهمترین دلایل مهم سقط جنین غیر قانونی نامید. امروزه در دنیا  به دلیل روابط قبل از ازدواج و عدم آگاهی از عواقب این روابط سقط جنین افزایش یافته است. در زنان شوهردار شرایط  یا عدم رضایت از ازدواج موجب شده تا تعداد سقط های غیر عفونی افزایش یابد. سقط جنین در کشور ممنوع است و فقط در شرایطی با آن موافقت می شود که ماندن جنین در بطن مادر خطر جانی برای او به همراه داشته باشد. سقط جنین های غیر عفونی در زنانیکه نا خواسته حامله شده اند معمولا در مراکز غیر قانونی انجام می گیردکه با توجه به عدم تمکین مالی مناسب ممکن است به صورت بهداشتی یا غیر بهداشتی انجام گیرد. در دستر نبودن خدمات تنظیم خانواده و شکست روس های پیشگیری از حاملگی دو علت عمده سقط جنین در جهان می باشد زیرا بررسی ها نشان می دهد که در حدود 350 میلیون زوج در جهان به اطلاعات تنظیم خانواده و روش های مدرن و متنوع پیشگیری از بارداری دسترسی ندارند و همچنین سالانه 8 تا 30 در صد حاملگی ها در جهان به دلیل شکست روش های پیشگیری (عدم مصرف مستمر یا استفاده نادرست از روش ها و یا شکست خود روش) اتفاق می افتد.

           

          عوارض سقط غیر ایمن

            10 تا50 درصد از زنانی که سقط غیر ایمن می کنند به عوارضی مبتلا می شوند که نیاز به درمان دارند. عمده ترین و شایع ترین این عوارض عبارت اند از: سقط ناقص عفونی ، خونریزی، جراحت و پارگی قسمت های گوناگون دستگاه تناسلی و سوراخی رحم.

            علاو بر مشکلات فوق عوارض و مشکلات طولانی مدت شامل درد های مزمن, التهاب لگن و نا باروری برای مادران نیز به وجود می آید.

 

            چه باید کرد؟

            دولت ها و سازمان های داوطلب اریه خدمات می باید برنامه عملیاتی خود را به شرح زیر تغییر دهند

            1-کسب اطمینان از این که کلیه افراد به خدمات مناسب با کیفیت مطلوب و حرمانه تنظیم خانواده دسترسی دارند و می توانند از روش های بارداری و روشهای فوری پیشگیری استفاده کنند.

            2- کارکنان بهداشتی می باید نسبت به روش های زندگی مراجعان خود احساس مسوولیت کنند و به زنان و مردان کمک کند تا در مورد زمان و تعداد فرزندان و تعداد بارداری به طور مشترک تصمیم بگیرند و آنها را در زمینه پیشگیری از خطرات ناش از مقاربت های جنسی آگاه سازند.

            3- کسب اطمینان از این که کلیه ارایه دهندگان خدمات از وسایل، اطلاعات و مهارت های مشاوره ای به اریه خدمات تنظیم خانواده با کیفیت مناسب برخوردار هستند.

            4- اطلاعات مناسب و مشاوره دلسوزانه در اختیار مراجعانی که دچار حاملگی نا خواسته شده اند قرار دهند و زنان را با موارد قانونی سقط آشنا کنند.

            5- آموزش مردم در زمینه بهداشت باروری و خطرات ناشی از سقط های غیر ایمن (آموزش مسایل دوران بلوغ) نیز می تواند برای آگاه سازی نسل جوان آسیب های دوران مخاطره آمیز بلوغ را به حداقل برساند.

            6- ازدواج آگاهان و رضایت طرفین برای بارداری، روش مطمئنی برای جلوگیری از سقط جنین غیر قانونی می باشد.

           

 

 

 

 


[ پنجشنبه 6 بهمن 1390 ] [ 23:01 ] [ behruz ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

از خوانندگان خواهشمندیم كه با نظرات خود ما را یاری فرمایند

بـــا تـشـــکر مــدیـــریت وبلاگ
www.yeldez198@yahoo.com
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

كد ماوس.


CheckBrowser()Online User

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالری

//////////////////////////////////// //////////////////////////////////// !-- Begin Translator Code --> مترجم وبلاگ rotbe sanj /////////
بک لینک طراحی سایت