تبلیغات
بهداشت تخصصی و سلامت

بهداشت تخصصی و سلامت
بهداشت،درمان،سلامتی 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
در مورد کدام مشکل بهداشت میخواهید اطلاعات داشته باشید (در صورتیکه پاسخ سایر است در بخش تماس با ما پیام خود را بگذارید)


تاریخچه بهداشت در ایران

 

            منشأ بهداشت و طب در ایران باستان،در افسانه های بیشماری آمده است و معرفی علم طب را به دوران جمشید،چهارمین پادشاه باستانی ایران نسبت می دهند. در دوران هخامنشیان، رعایت بهداشت همیشه مورد نظر بوده و بر طبق آنچه در تاریخ موجود است، کوروش در لشکر کشی ها آبهای جوشیده را در ظرف ها و مشربه های مخصوص نگهداری می کرده و سپس روی ارابه ها به میدان جنگ می فرستاده است. او با این کار مانع از شیوع بیماری هایی که از راه آب آلوده منتقل می شوند،در میدان سپاه خود می شد. در دین زرتشت آتش روز پاکی بود و به آن احترام می گذاشتند خاک و آب هم سرچشمه زندگی محسوب می شدند و آلوده کردن آب و خاک به پلیدی موقوم بوده است هردوت در کتابش می گوید: ایرانیان آب را آلوده نمی کنند ودر آن دست نمی شویند و نمی گذارند کسی آن را به کثافات آلوده کند.

            با این که ایرانیان همیشه برای بهداشت اما تا اواخر دوران قاجاریه هیچگونه نشانی از تشکیلات منظم و قانونی برای مدیریت در امر بهداشت و درمان مملکت در دست نیست. تنها تعدادی بیمارستان که بیشتر آنها را خارجی ها اداره می کردند در گوشه و کنار کشور وجود داشت. اولین قدم در تشکیل یک مجمع قانونی برای رسیدگی برای سلامت مردم تولوزان،پزشک مخصوص ناصر الدین شاه برداشته شد. او شورایی به نام هیأت صحیه (مجلس صحت ) در محل دارالفنون تشکیل داد. از اقداماتی که این مجلس انجام داد می توان به تشکیل قرنطینه و اجرای واکسیناسیون عمومی اشاره کرد.

            طی سالهای بعد برای مجلس صحت،بودجهای تعیین شد و به موازات آن بیمارستانهای متعددی توسط سازمان های داخلی و رهبران مذهبی خارجی تأسیس شد.

            در سال 1300،وزات خانه جدیدی به نام وزارت «صحیه و فواید عامه» تأسیس شد که بعد از سه ماه تعطیل گردید. در سال 1302 وزارت صحیه و فواید عامه مجدداٌ باز گشایی شد و مجلس صحت که هنوز یکی از مراجع مهم بهداشتی کشور بود در آن ادغام شد و نام ان به نام شورای عالی صحیه تغییر نام یافت.

            در سال 1305 اداره جدید تری با نام اداره کل صحیح عمومی به جای سازمان های قبلی شروع به کار کرد. در این سالها بیشتر امور بهداشتی شهری مانند نگهداری و اداره شیر گاه ها و یتیم خانه ها و حمام های عمومی و حتی اداره بیمارستان ها بر عهده شهرداری ها بود. در تاریخ 28/06/1320 شمسی، وزارت بهداری با تشکیلات جدیدی تأسیس شد و از این سال امور بهداشتی و درمان شکل قانونی گرفت.

            با این حال تا سال 1346 حتی تنظیم هدف مشخص برای برنامه های بهداشتی انجام نشده بود و روند برنامه ریزی با روش صحیح و علمی از این سال به صورت ناقص انجام شد و به مرور تکمیل گردید.    


[ سه شنبه 4 بهمن 1390 ] [ 11:50 ] [ behruz ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

از خوانندگان خواهشمندیم كه با نظرات خود ما را یاری فرمایند

بـــا تـشـــکر مــدیـــریت وبلاگ
www.yeldez198@yahoo.com
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

كد ماوس.


CheckBrowser()Online User

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالری

//////////////////////////////////// //////////////////////////////////// !-- Begin Translator Code --> مترجم وبلاگ rotbe sanj /////////
بک لینک طراحی سایت