تبلیغات


خطرات کلسترول بالا


بسیاری از مردم خطرات کلسترول بالا را خیلی جدی نمی گیرند...
خطرات کلسترول بالااز هر ۵ نفر، حداقل یک نفر با مشکل کلسترول بالا مواجه است. نتایج یک تخمین بیان می کند ۵۰ درصد آمریکایی ها سطوح کلسترولشان بالاتر از مقدار توصیه شده است. آیا چنین چیز شایعی واقعا می تواند برای سلامتی خطرناک باشد؟ متاسفانه بله.

کلسترول در ایجاد بیماری های قلبی و عروقی مشارکت مستقیم دارد و در نهایت منجر به حملات قلبی و سکته های مغزی می شود. علیرغم همه داروهای شگفت انگیز و درمان های خیره کننده، بیماری قلبی و عروقی هنوز هم اولین علت مرگ در جامعه ماست. سازمان بهداشت جهانی برآورد می کند تقریبا ۲۰ درصد از تمام سکته های مغزی و بیش از ۵۰ درصد از کل حملات قلبی را می توان به کلسترول بالا مرتبط دانست. اما اگر شما دارای کلسترول بالا می باشید مایوس نباشید وخبر خوب این است که کلسترول بالا که عامل خطری برای سکته های مغزی و حملات قلبی می باشد عاملی است که شما می توانید آن را تغییر دهید. شما فقط باید از همین حالا شروع کنید و قبل از اینکه کلسترول بالا منجر به بیماری های خطرناک دیگری شود.

● کلسترول

کلسترول ماده ای شبیه به چربی است که در جریان خون ما گردش می کند. مقداری از کلسترول شما از غذایی که می خورید به دست می آید. اما بیشترین مقدار کلسترول در بدن خودتان ساخته می شود به خصوص در کبد. کلسترول تعدادی کاربرد خوب دارد. کلسترول به ساخته شدن سلول های جدید و بعضی از هورمون ها کمک می نماید. اما مقدار اضافی آن در جریان خون می تواند خطرناک باشد.

● دونوع کلسترول وجود دارد :

▪ LDL کلسترول

▪ HDL کلسترول

LDL که کلسترول بد نیز نامیده می شود. یکی از کارشناسان پیشنهاد می کند که L را به عنوان نشانه lousy (کثیف یا پست) در نظر بگیرید. LDL کلسترول می تواند عروق شما را مسدود کند و خطر سکته مغزی و حمله قلبی را افزایش دهد. اکثر مردم باید سطحی کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر را هدف قرار دهند. با این حال افرادی که قبلا بیماری قلبی داشته اند ممکن است نیاز داشته باشند که به سطوحی پایین تر نیز برسند.

HDL کلسترول خوب است. کارشناسان می گویند H را به عنوان Healthy یا سالم در نظر بگیرید. HDL کلسترول به کلسترول بد می چسبد و آن را به کبد می برد، جایی که کلسترول بد برای خروج از بدن فیلتر می شود. بنابراین HDL کلسترول میزان کلسترول بد را در بدن شما کاهش می دهد. تری گلیسیریدها کلسترول نیستند ولی نوع دیگری از چربی شناور در خون شما هستند. مثل کلسترول بد داشتن سطح بالایی از تری گلیسیریدها نیز خطر مشکلات قلبی و عروقی را افزایش می دهد. سطحی کمتر از ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر را هدف قرار دهید. کلسترول تام (کل) مجموع کلسترول های HDLو LDL شما است. مقدار زیر ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر به عنوان هدف در نظر گرفته می شود. اما بیشتر کارشناسان بیان می کنند که افراد می توانند با داشتن کلسترول کل کمتر از ۲۰۰ و میزانی از HDLو LDL کلسترول داشته باشند که نا سالم باشد.

● درک خطرات : چگونه کلسترول بالا مضر است؟

همه افراد در خونشان کلسترول وجود دارد. اما اگر سطح LDLخیلی زیاد باشد مقدار اضافی می تواند روی رگ های شما انباشته شود . ترکیب کلسترول و دیگر مواد – که پلاک نامیده می شوند – می تواندمجرای عروق شما را تنگ تر کند. همچنین می تواند منجر به آترواسکلروز یا سختی عروق شود که باعث می شود انعطاف پذیری معمولی بافت تبدیل به شکنندگی بیشتر شود. پلاک ها می توانند در هر جایی تشکیل شوند. اگر پلاک ها در عروق کاروتید در ناحیه گردن تشکیل شوند موجب بیماری عروق کاروتید می شوند. هنگامی که آنها در عروق کرونر – که خون را برای عضله قلب فراهم می کنند – تشکیل شود بیماری عروق کرونر نامیده می شود. شبیه به هر اندام دیگری قلب نیز به یک منبع مناسب خونی برای کارکردن نیاز دارد درحالی که اگر این کار به خوبی انجام نشود ممکن است موجب حملات قلبی گردد. اگر پلاک ها از جایشان کنده شوند می توانند یک لخته را تشکیل دهند. اگر یک لخته در داخل یک رگ قرار گیرد و جریان خون را متوقف کند سلول ها دیگر نمی توانند مواد غذایی و اکسیژنی را که نیاز دارند دریافت کنند و می میرند. اگر یک لخته به مغز برسد و جریان خون را مسدود کند می تواند باعث سکته مغزی شود. در حالی که اگر لخته خون وارد عروق کرونر گردد می تواند باعث حمله قلبی شود.

● آیا خطرات کلسترول بالا را دست کم می گیریم؟

خطرات کلسترول بالا کاملا واضح است. اگر شما به گروه هایی از مردم که دارای کلسترول بالاتر هستند نگاه کنید، سطح بالاتری از بیماری های خونی و قلبی را می بینید. اما کارشناسان عنوان می کنند که مردم خطرات کلسترول بالا را به اندازه کافی جدی نمی گیرند. براساس آمارهای CDC ( مرکز کنترل بیماری ها ) در سال ۲۰۰۵ تقریبا یک چهارم بزرگسالان آمریکایی گفتند که در ۵ سال گذشته میزان کلسترول شان را چک نکرده اند. یک مشکل این است که کلسترول بالا علایمی را که مردم به آن توجه کنند ایجاد نمی کند. مردم به طور طبیعی بیشتر به وضعیت های پزشکی که باعث ایجاد علایمی می شود پاسخ می دهند. از آنجایی که شما بالارفتن کلسترول خونتان را حس نمی کنید در مورد آن نیز به دکتر مراجعه نخواهید کرد. مانند دلایل بالا، مردم با احتمال کمتری ممکن است به دنبال درمان کلسترول بالا در مقایسه با یک وضعیت خطرناک بروند. افرادی که داروهای پائین آورنده کلسترول را مصرف می کنند هیچگونه احساس بهتری ندارند و آن شبیه به دادن مسکن برای درد زانو نیست که شما متوجه تاثیر آن می شوید. در این صورت افراد ممکن است که کمتر برنامه درمانی خودشان را برای یک دوره طولانی مدت ادامه دهند. همچنین خطرات کلسترول بالا معمولا فوری نیست. آسیب ایجادشده انباشته شده از سال ها و دهه های قبل می باشد که عوارض خود را در ۵۰ یا۶۰ سالگی نشان می دهد.

● برای کاهش خطرات کلسترول بالا دست به کار شوید

درمان های بسیار خوبی برای بیماری قلبی و آترواسکلروز ودیگر وضعیت های خطرناک که به وسیله کلسترول بالا ایجاد می شود وجود دارد. اما مایه شرمساری خواهد بود که کارهایی را که می توانیم برای پیشگیری از این بیماری های تهدیدکننده زندگی انجام دهیم به تاخیر بیندازیم. در وهله نخست به پزشک مراجعه کنید. خیلی مهم است که همه بزرگسالان میزان کلسترول خونشان را آزمایش کنند. هر فرد بزرگسال بالای ۲۰ سال باید حداقل هر ۵ سال یکبار آزمایش کلسترول را انجام دهد. اگر شما دارای کلسترول بالا هستید با پزشکتان صحبت کنید و اهدافی را که باید به آن برسید و چگونگی آن را مشخص کنید.