تبلیغات
بهداشت تخصصی و سلامت

بهداشت تخصصی و سلامت
بهداشت،درمان،سلامتی 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
در مورد کدام مشکل بهداشت میخواهید اطلاعات داشته باشید (در صورتیکه پاسخ سایر است در بخش تماس با ما پیام خود را بگذارید)


الف-تعاریف:

HIV حروف مخفف کلمات :

Human : انسان : این ویروس فقط بر انسانها اثر گذار است

Immuno-deficiency : نقص ایمنی :این ویروس باعث ایجاد نقص دردستگاهایمنی بدن میگردد و مانع از فعالیت صحیحدفاعی بدن میشود.

Virus :ویروس : این ارگانیسم یک ویروس است و مانند همهُ ویروسها توانایی تکثیر مستقل ندارد، این ویروس با ایجاد تغییراتی درسلولهای انسانی تکثیر و انتشار می یابد.

AIDS حروف مخفف کلمات :

Aquired : اکتسابی : زیرا فرد باید آنرا اکتساب کند و این بیماری جزء بیماریهای ژنتیک نیست.

Immune : ایمنی : بعلت اینکه بر سیستم ایمنی بدن اثر گذار است و کار سیستم ایمنی مبازه برای دفع میکرب، باکتری و ویروسها میباشد.

Deficiency : نقصان : بعلت اینکه باعث ایجاد نقص در سیستم ایمنی بدن میشود و کار آنرا دچار اختلال میکند.

Syndrom : نشانگان: بعلت اینکه شخص مبتلا به ایدز ممکن است دچار انواع متفاوت از نشانه‌های بیماریها و عفونتهایفرصت طلب شود.

هر كسى با ویروس انسانى نقص ایمنى (Human Immune deficiency Virus) HIV آلوده شد و تست HIV مثبت پیدا كرد مبتلا به ایدز محسوب نمى شود.هنگامى تشخیص ایدز در یك فرد آلوده به HIV داده مى شود كه یا تعداد مطلق سلول هاى دارای گیرنده )CD4 گروهى از سلول هاى دفاعى بدن) بهكمتر از ۲۰۰ عدد در هر میلى متر مكعب خون رسیده باشد یا عفونت هاى فرصت طلب ناشى از عواملى كه نمى توانند در افراد سالم بیمارى ایجاد كنند در فرد به وجود آمده باشد.

ب- تاریخچه:

ویروس عامل ایدز از كجا آمده است؟
مشخص نیست. از هر كجا كه آمده باشد فرقی نمی كند. مهم این است كه باید سعی شود آلودگی رخ ندهد. ویروس اچ آی وی در همه كشورها وجود دارد.
ویروس عامل ایدز اولین بار در كدام كشور پیدا شد؟
اولین بار در سال 1981 میلادی در بین هم جنس بازان در آمریكا پیدا شد. شواهدی وجود دارد كه قبل از این تاریخ هم بیماری اچ آی وی/ایدز در چند منطقه جهان وجود داشته است.

ج-دوره کمون:

چه مدت طول مى كشد تاآلودگى باHIV باعث بروز ایدزشود؟

در حال حاضر زمان متوسط بین عفونت با HIV و ظهور علائم ایدز 10 سال است.(دوره کمون) این زمان به مقدار زیاد از فردى به فرد دیگر متفاوت است و به عوامل بسیار از جمله وضعیت سلامتى،تغذیه،ورزش،روحی روانی و رفتارهاى فرد بستگى دارد. در حال حاضر با تجویز درمان هاى موجود كه تكثیر ویروس را مهار مى كنند، مى توان سرعت ضعیف شدن دستگاه ایمنى را كند كرد. همچنین مى توان از بعضى از بیمارى هاى همراه با ایدز پیشگیرى یا آنها را درمان كرد. بنابراین تشخیص زودرس آلودگى به HIV امكان انتخاب هاى بیشتر درمانى و پیشگیرى را فراهم مى آورد.

چگونه مى توان فهمید فردى بهHIV آلوده شده است؟

تنها راه تعیین كردن اینكه فردى به HIV آلوده شده است، انجام آزمون تشخیص مخصوص آن است. بسیارى از افرادى كه به HIV آلوده مى شوند تا سال ها علامتى ندارند و از طرف دیگر بسیارى از علائمى كه براى ایدز ذكر مى شود با بیمارى هاى دیگر مشترك است.


د-دوره پنجره:

چه زمانی بعد از رفتار خطرناک بایستی آزمایش اچ. آی. وی. داد؟

مدت زمانى كه طول مى كشد تا در فردى كه ویروس ایدز وارد بدنش شده است، آنتى بادى تولید و تست HIV او مثبت شود را «دوره پنجره اى» (Window period) مى نامند. این مدت معمولاً حدود 4 هفته تا سه ماه طول مى كشد اما در مواردی ممكن است تا شش ماه هم به طول انجامد. (البته به شرط پرهیز از تکرار رفتارهای پرخطر) {ودر موارد نادری که فرد منشا هر دو ویروس هپاتیت سی واچ آی وی را دارد تا یکسال هم میتواند طول بکشد.}

ه-آزمایشات:

آزمایش های اچ.آی.وی کدامند؟

آزمایش های پادتن اچ.آی.وی (غیرمستقیم(

1- آزمایش الیزا (ELISA) : آزمایشی حساس که آزمون استاندارد در کشور ما برای غربالگری خون و فرآورده های خونی و نیز افرادی است که می‌خواهد از وضعیت اچ.آی.وی خود آگاه شوند. این آزمایش درموارد نادری ممکن است بصورت کاذب نتیجه مثبت گزارش کند.

2- آزمایش وسترن بلات (Western Blot): آزمایشی که دقت بیشتری از الیزا دارد و برای تأیید نتیجه مثبت آن بکار می‌رود. در استان ما در آزمایشگاه سازمان انتقال خون با معرفی از مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری وعفونی انجام می‌گیرد.

چرا آزمایش ها در چند مرحله انجام میشود؟

به دلیل مسائل علمی پیرامون توان تشخیصی آزمایش ها و نیز مسائل اخلاق حرفه‌ای و قانونی، آزمایش پادتن اچ.آی.وی در کشور ما در دو مرحله انجام می‌شود در مرحله اول که الیزا است، نتیجه مثبت نشان می دهد که فرد به احتمال زیاد مبتلاء به ویروس شده است، سپس آزمایش الیزای دوم و وسترن بلات انجام می شود تا نتیجه مثبت نخستین را تایید کند. اگر نتیجه آزمایش دوم پادتن اچ.آی.وی مثبت درآید فرد مبتلا به اچ.آی.وی در نظر گرفته می‌شود و اصطلاحاً به او اچ.آی.وی-مثبت می گویند. اما اگر نتیجه آزمایش دوم پادتن اچ.آی.وی منفی درآید، لزوماً به معنی آن نیست که او اچ.آی.وی-منفی است چون گاهی مدتی طول می‌کشد تا بدن بتواند پادتن تولید کند. این دوره را دورة پنجره می‌گویند. بنابراین لازم است این فرد شش ماه بعد آزمایش های پادتن اچ.آی.وی را تکرار کند تا به شرطی در این مدت رفتارهای پرخطری هم نکرده باشد، از اچ.آی.وی-منفی بودن خود مطمئن شود.

معنى یك تست مثبت و یك تست منفىچیست؟

مثبت بودنتستHIV به این معناست كه شما ویروس عامل ایدز را در بدن خود حمل مى كنید، ویروس مى تواند بدیگران منتقل گرددوبایداقدامات احتیاطى را رعایت كنید.

مثبت بودن این تست به این معنانیست كه در حال حاضر ایدز دارید و نیز این به این معنا نیست كه شما دیگر نمیتوانید به زندگی ادامه دهید.. گرچه درمان قطعی براى ایدز وجود ندارد، بسیارى از عفونت هاى فرصت طلبى كه در بیماران مبتلا به ایدز به وجود مى آید را مى توان كنترل یا برطرف كرد و یا از آنها پیشگیرى كرد. از طرف درمان هاى موجود مى تواند تكثیر ویروس را مهار كند. در حال حاضر به طول عمر و كیفیت زندگى مبتلایان به ایدز به میزان قابل توجهى افزوده شده است.


تست منفى به این معناست كه شما آنتى بادى هاى ناشى از ویروس عامل ایدز را در خون خود ندارید.

تست منفى به این معنا نیست كه:

- شما با HIV آلوده نیستید (ممكن است در دوره پنجره اى باشید)

- شما نسبت به ایدز مصون هستید

- شما نسبت به عفونت مقاومت دارید

- شما هرگز ایدز نخواهید گرفت

کجا می توان برای انجام یک آزمایش HIVمراجعه کرد؟

تقریبا همه آزمایشگاهها آزمایش اولیه(الیزا) را انجام میدهند ولی در کلینیکهای مثلثی(مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری وعفونی) در صورت لزوم بعد از مشاوره رایگان است.
در این مراکز آزمایش و مشاوره بصورت رایگان و ناشناس (محفوظ نگاه داشتن نام و دریافت یک شماره کد ویا حتی بدون نام) انجام می شود.

درصورت انجام "چک آپ (checkup)" و آزمایشهای صحت مزاج ، آیا آزمایش HIVنیز انجام می گیرد؟

آزمایش اچ آی وی/ایدز به جز در موارد خاص، جزو آزمایشات متداول پزشکی (جهت checkup) نمی باشد. بنابر این باید دقیقاً نام آزمایش HIVab در برگه ذکر شود تا آزمایشگاه آن را انجام بدهد. پس در صورتی که تمایل به انجام آرمایش ایدز دارید باید دقیقاً قضیه را با پزشک یا مشاور خود در میان بگذارید.

من نمی خواهم کسی بداند من آزمایش اچ.آی.وی می‌دهم، آیا ممکناست؟

آزمایش اچ.آی.وی باید تنها با کسب رضایت آگاهانة فرد و داوطلبانه انجام شود که این رضایت در طول مشاورة قبل از آزمایش بدست می آید، وقتی شخص کاملاً مفاهیم آزمایش و گرفتاری های آن را و نیز تاثیرات ناشی از نتیجه را بر زندگی خود درک کرده باشد. همچنین نتیجة آزمایش محرمانه تلقی می‌گردد و فقط به خود شخص داده میشود (یا در صورت بستری بودن به پزشک او). همچنین اگر افراد از طریق مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری به آزمایشگاه ارجاع داده شوند، معرفی آنان بدون نام و به صورت شماره کد خواهد بود تا هویت آنان فاش نگردد.

چرا آزمایش اچ.آی.وی اجباری نمی‌شود (برای ازدواج، ورود به کشورو...)؟

همان گونه که گفته شد انجام آزمایش تنها پس از مشاوره منطقی است و از طرفی با در نظر گرفتن دورة پنجره که در آن علیرغم وجود ویروس در بدن، نتیجة آزمایش منفی خواهد بود، اجبار افراد در مکان یا زمانی خاص به انجام آزمایش معقول، به صرفه و کارآمد نیست.

بدلیل وجود مرحله پنجره ( Window period ) احتمال دریافت جواب منفی كاذب وجود دارد و این امر می‌تواند منجر به گمراهی فرد گردد. از طرف دیگر موارد مثبت كاذبی كه در تست الیزا اتفاق می‌افتد بار روحی روانی شدید برای فرد ایجاد می‌كند بنابراین به دلیل نیاز به پیگیریهای بعدی باید تست HIV بصورت داوطلبانه و همراه با مشاوره انجام شده تا ارتباط فرد با سیستم بهداشتی قطع نگردد. در حال حاضر امكانات انجام مشاوره و تست داوطلبانه HIV برای افرادی كه احساس خطر می‌كنند در سطح كشور فراهم گشته و در حال گسترش است.

واقعیت اینست كه : ازدواج نكردن به معنی برقرار نكردن رابطه جنسی نیست ! محروم كردن یك فرد از روابط سالم جنسی قطعاً منجر به برقراری روابط ناسالم شده، به گسترش آلودگی دامن خواهد زد.

علاوه بر آن آلودگی به HIV به معنی عدم امكان ازدواج نیست. افراد آلوده می‌توانند با استفاده از وسایل پیشگیری بدون اینكه همسر خود را آلوده سازند به زندگی خانوادگی خود ادامه دهند. در حال حاضر تعداد بیماران آلوده با همسران سالم، كه تحت نظر مراكز بهداشتی به زندگی خود ادامه می‌دهند كم نیست.

از طرف دیگر این كار اتلاف منابعی است كه می توانستند در برنامه های درمان و مراقبت بیماران هزینه گرددواطلاعات پزشكی محرمانه افراد با این عمل ممكن است آشكار شود.

آیا تماسهای عادی و معمولی باعث انتقال آلودگی می شود؟
خیر. ویروس ایدز از طریق تماسهای معمولی و عادی مانند دست دادن، بغل گرفتن، بوسیدن صورت، غذا خوردن از یك ظرف مشترك، مسافرت در یك اتوبوس، استفاده از استخر شنای عمومی و توالت عمومی منتقل نمی گردد.
آیا ویروس ایدز از راههای تنفسی، گوارشی و یا از طریق تماسهای معمولی خانوادگی و یا در محیط كار، مدرسه و اردوگاههای جمعی كاری و یا تفریحی منتقل می شود؟
خیر.
آیا ابتلا به بیماری آمیزشی مانند سوزاك و سیفلیس آلودگی به ویروس ایدز را تسهیل می كند؟
بله. تمام بیماریهای مقاربتی سبب افزایش خطر آلودگی به ویروس ایدز می شوند.
آیا آلودگی به ویروس ایدز از طریق شیر مادر آلوده امكان دارد؟
بله. ویروس ایدز در شیر مادر وجود دارد و می تواند از این طریق كودك را آلوده نماید.
آیا آلودگی از طریق خون و فرآورده های خونی امكان پذیر است؟
بله. ویروس ایدز از راه خون و فرآورده های خونی آلوده منتقل می شود. اماچون امروزه نمونه های خون اهدایی مورد آزمایش قرار می گیرند و خونهای آلوده دور ریخته می شوند، احتمال انتقال تقریبا منتفی است.

آیا تزریق موجب انتقال ویروس عامل ایدز می شود؟
بله. اگر سرنگ و سوزن آلوده باشند. استفاده اشتراكی از سرنگ و سرسوزنهای آلوده در معتادان تزریقی یكی از راههای انتقال آلودگی است. باید به طور مطلق از تزریقات غیر ضروری خودداری كرد و از سرنگ و سوزنی استریل ویا آنكه مطمئن هستیم ضدعفونی شده است .
آیا خالكوبی و سوراخ كردن گوش موجب انتقال آلودگی می شود؟
بله. خالكوبی و سوراخ نمودن گوش بوسیله سوزن و وسایل آلوده سبب انتقال بیماری ایدز می گردد.بطور کلی هر وسیله آلوده بخون میتواند ویروس را انتقال دهد.
آیا خطر آلودگی و ابتلا در زن و مرد مساوی است؟
زنان در معرض خطر بیشتری قرار دارند.
آیا كودكان هم ایدز می گیرند؟
بله. ضمنا در كودكان آلوده، علائم بیماری ایدز زودتر از بالغین ایجاد می شود و مرگ و میر آنها نیز زیاد است.
آیا مسافران بطور اتفاقی در یك كشور خارجی آلوده می شوند؟
خیر، آلودگی از راه تماس جنسی با فرد آلوده اتفاق می افتد. دست دادن، سرفه، عطسه، سوار شدن به اتوبوس، مترو و استفاده از تلفن عمومی سبب آلودگی نمی شود.

آیا بوسیدن بادهان باز، HIVرا منتقل می كند؟

بوسیدن با دهان باز٬ خطر كمی دارد چون بزاق دهان به میزان بسیار کمی حاوی HIV می باشد. البته درمواردی كه بوسه با دهان باز طولانی باشد ممكن است باعث ایجاد خراش در دهان یا لب شده و ویروس را منتقل كند. علاوه بر آن بعضی افراد گاهگاهی خونریزی خفیف از لثه یازخمهای كوچك در دهان دارند كه می تواند عامل انتقال HIV باشد.

.چرا تماس جنسی راه انتقال محسوب می شود ؟

در ترشحات جنسی مرد آلوده و یا زن آلوده٬ HIV وجود دارد و ویروس قادر است به مخاط دستگاه تناسلی چسبیده و به داخل بدن راه یافته و خود را به سلولهای میزبان اصلی یعنی "لنفوسیت های كمك كننده" برساند.

چرا احتمال انتقال HIVدر همجنس بازان بیشتر است ؟

این مربوط به نوع تماس جنسی است :

1- مخاط روده ظریفتر از مخاط دستگاه تناسلی زنان (واژن ) است

2- مویرگهای زیر مخاط روده بیشتر از مویرگهای زیر مخاط دستگاه تناسلی است

3- احتمال آسیب و زخم شدن در روده بیشتر است

4- مدت زمان تماس ترشحات آلوده با مخاط روده بیشتر است

علاوه بر این فاكتور های اندامی افراد همجنس باز٬ دارای شركاء جنسی و فعالیت آمیزشی بیشتر هستند و این عوامل احتمال ابتلا را افزایش می دهد

دانشمندان و متخصصین پزشکی اتفاق نظر دارند که اچ آی وی (HIV ) به خوبی نمیتواند در محیط زندگی کند (سریعا غیر فعال میشود)و در نتیجه امکان انتقال محیطی اچ آی وی (HIV ) محدود میباشد.

مراقبتهای لازم در تمام زمینه ها از جمله در منزل باید انجام گیرد تا از در معرض خطر قرار گرفتن افراد با خون افراد مبتلا به اچ آی وی (HIV ) یا افراد دارای ریسک ابتلا به اچ آی وی (HIV ) یا کسانی که ابتلا یا احتمال ابتلای ایشان نامشخص است جلوگیری بعمل آید.برای مثال هنگام تماس با خون یا دیگر مایعات بدن که ممکن است خون قابل مشاهده در آن دیده شود، نظیر ادرار، مدفوع، استفراغ. بریدگیها، زخمها یا ترکهای پوستی مراقبت کننده و بیمار باید با پانسمان پوشش داده شود.دستها و دیگر نقاط بدن باید پس از تماس با خون یا دیگر ترشحات بدن سریعا شسته شوند و سطحهایی که روی آنرا خون پوشانده باید به درستی ضد عفونی شوند.باید از کارهایی که احتمال تماس با خون در آن وجود دارد، نظیر استفاده از تیغ صورت تراشی یا مسواک مشترک، دوری شود.از سوزن و دیگر اشیا برنده در صورت ضرورت پزشکی استفاده شود.(غلاف سرسوزن را مجدد با دست روی آن قرار ندهید یا سر سوزن را از سرنگ جدا ننمایید.سرسوزن را با استفاده از ظرفهای مخصوص محافظ بدور ریخته و دور از دسترس کودکان و میهمانان قرار دهید.) بطور کلی رعایت احتیاطات استاندارد انجام گردد.

فعالیتهایی که انتقال اچ آی وی (HIV) را تسهیل میکنند:

* تماس جنسی بدون استفاده از کاندوم (کاپوت)

* تماس جنسی در مواقع ابتلا به سایر بیماریهای آمیزشی

*ورود مستقیمخون آلوده به ویروس از طریق سوزنهای تزریق مواد ، تزریق خون یا بعضی فراورده های خونی آلوده،فرورفتن اتفاقی سوزن در سیستمهای خدمات بهداشتی

* انتقال از مادر به نوزاد (قبل یا هنگام زایمان یا هنگام شیردهی)

* از طریق Tatoo، خالکوبی، سوراخ کردن گوش یا دیگر اعضا بدن ، ختنه، طب سوزنی با سوزنها با ابزارهای غیر استریل

شخص از طرق زیر به اچ آی وی (HIV) مبتلا نمیشود:

* تماسهای روزمره با افراد مبتلا به اچ آی وی (مانند دست دادن )

* اهداء خون ( در صورت استریل بودن وسایل خونگیری )

* شنا کردن در استخر

* نشستن روی توالت فرنگی

* استفاده از رختخواب ، غذا یا ظروف غذاخوری فرد مبتلا.

* از طریق نیش پشه یا گازگرفتگی حیوانات

* از اشک یا بزاق

* استفاده صحیح از کاندوم هنگام تماس جنسی

* استفاده از استخر عمومی

* عطسه و سرفه کردن

تماس جنسی هنگامی می تواند سبب سرایت اچ.آی.وی. شود که یک طرف دچار اچ.آی.وی-ایدز باشد (که شاید خودش هم از آن آگاه نباشد) و تبادل یا تماس با مایعاتحاوی ویروس(خون، منی و ترشحات پیش از انزال، ترشحات تناسلی زن) رخدهد. بنابراین تماس جنسی مرد با مرد، مرد با زن، زن با زن در این شرایط می تواند موجب سرایت شود.

مادران باردار اگر مبتلا به اچ.آی.وی. باشند محتمل است که در دوران بارداری یا هنگام زایمان ویروس به فرزند آنان سرایت کند. همچنین شیردادن مادران اچ.آی.وی مثبت به فرزندانشان ممنوع است چون ویروس درون شیر نیز ترشح شده و منتقل می‌شود.(البته در موارد سوء تغذیه مادر میتواند به بچه شیر دهد.) انتقال در مراحل مختلف بارداری بدون درمانهای دارویی پیشگیرانه در۲۵ تا ۴۰ درصد رخ می‌دهد. در صورتی که خانم‌های اچ.آی.وی. مثبت باردار بشوند لازم است داروهایی مصرف کنند که احتمال سرایت به فرزندشان را کم می‌کند. همچنین نوزاد متولد شده از این مادران باید مدتی داروی ضد اچ.آی.وی. بگیرد و شش هفته و ۱۸ ماه پس از تولد آزمایش اچ.آی.وی. بشود تا وضعیت ابتلایش مشخص گردد.

به این انتقال از والدین به فرزند (PTCT) و یا انتقال عمودی می گویند. حدود %70 موارد انتقال، هنگام زایمان، وقتی كه نوزاد در تماس با خون مادر قرار می گیرد،‌ اتفاق می افتد.

داروهای ضدویروسی می توانند میزان این انتقال را به نصف كاهش دهند. زایمان با روش سزارین مخصوص و نیز پرهیز از استفاده از روش های آسیب رسان (مانند انبرك های مورد استفاده در زایمان) می توانند باعث كاهش انتقال شوند. این انتقال می تواند در طول بارداری و شیردهی نیز اتفاق بیافتد.

اگر آمیزش جنسی قبل از انزال متوقف شود آیا بازهم خطر دارد؟

لازم به ذکر است در مقاربتها حتی اگر انزال (خروج منی از آلت مرد(هم رخ ندهد، امکان سرایت اچ.آی.وی وجود دارد. چون ترشحات پیش از انزال هم حاوی ویروس است.

در صورت ارتباط جنسی با شخص مبتلا (مرد با زن/ مرد با مرد)، احتمال مبتلا شدن کدام یک بیشتر است؟

خطر انتقال ویروس اچ.آی.وی. در مردان همجنس گرا بیشتر و تقریبا دو برابر مردان دگرجنس گرا است. همچنین خطر دریافت ویروس در مردان همجنس گرا درافراد مفعول بیشتر است. احتمال انتقال آلودگی در هر بار آمیزش جنسی از مرد به زن (نزدیکی مهبلی) در حدود ۱/۱ درصد است و احتمال انتقال آلودگی از زن به مرد (نزدیکی مهبلی) در حدود ۰/۳ درصد می‌باشد (این ارقام احتمال آماری است)

آیا حتی یک بار تماس جنسی هم ممکن است منجر بهسرایت اچ.آی.وی شود؟

بلی با این که احتمال سرایت در یک رابطه جنسی بسیار کم است، هرگز صفر نیست و حتی مردانی وجود دارند که تنها با یک بار نزدیکی با زن اچ.آی.وی. مثبت مبتلا شده‌اند یا زنانی که با یک بار آمیزش با مردان اچ.آی.وی. مثبت دچار شده‌اند.

در چه مواقعی احتمال سرایت از راه جنسی بیشترمی‌شود؟

اگر زخم یا عفونت تناسلی وجود داشته باشد، اگر تماس جنسی با خشونت یا اجبار باشد، اگر فردی شرکای جنسی متعدد داشته باشد و نیز در مقاربت خشک خطر سرایت بیشتر است. همچنین در آمیزش جنسی مقعدی (مقاربت از راه پشت) احتمال سرایت بیشتر از راه مهبلی است.

آیا معاشقه (بدون آمیزش جنسی) باعث سرایتمی‌شود؟

اچ.آی.وی از راه تماس های سطحی (بوسیدن، در آغوش گرفتن، لمس بدن) که عشق بازی یا معاشقه خوانده می‌شود و کارهایی مثل غذا خوردن در ظروف مشترک، استفاده از حمام یا استخر مشترک انتقال نمی یابد. البته بوسة عمیق که با مکیدن لبها و زبان طرف مقابل انجام می شود ممکن است باعث سرایت اچ.آی.وی شود.

آیا کسی که خون اهداء می‌کنداچ.آی.وی -ایدز می‌گیرد؟

اهدای خون خطری برای فرد اهداکننده ندارد .

آیا در کارهای پزشکی امکانسرایت وجود دارد؟

هرگونه عمل جراحی، اندوسکوپی، دیالیز با دستگاه، دندانپزشکی، ختنه، تزریقات، حجامت، و طب سوزنی که در آن شرایط سترون سازی کامل رعایت نشود ممکن است موجب سرایت اچ.آی.وی. و دیگر ویروسها از فرد مبتلا به دیگران شود. در این موارد لازم است تا حد امکان از وسایل سترون یک بار مصرف استفاده شود؛ ابزارهای مقاوم به حرارت‌(مثل برخی ابزارهای فلزی جراحی و دندانپزشکی) در اتوکلاو یا فور و ابزارهای غیرمصرفی نامقاوم (مثل آندوسکوپ) با مواد شیمیایی ضدعفونی شوند که این کارها باید برای هر بیمار انجام شود. البته با توجه به رعایت دقیق این احتیاطهای همه جانبه مواردی که ثابت شده باشد اچ.آی.وی. از مکانهایی مانند دندانپزشکی سرایت کرده باشد در تمام جهان انگشت شمار است.

آیا کارکنان بیمارستانها و درمانگاه ها در معرضخطراند؟

پزشکان و پرستاران ممکن است در اثر تماس اتفاقی (فرو رفتن سوزن سرنگ یا تیغ جراحی) به اچ.آی.وی. مبتلا شوند. در ضمن احتمال سرایت از بیمار اچ.آی.وی. مثبت به پزشک بسیار بسیار بیشتر از احتمال سرایت از پزشک اچ.آی.وی. مثبت به بیماران است. در هر صورت با مصرف به موقع داروهای ضدویروسی این احتمال به شدت کم می‌شود. در مواقعی که فرو رفتن سوزن یا موارد مشابه رخ می‌دهد باید در عرض ۷۲ ساعت شروع به مصرف داروهای ضد ویروسی شود. این امر با مراجعه به کلینیک ها و بخش های تخصصی بیماریهای عفونی امکان پذیر است.

آیا در آرایشگاه ها امکان سرایت وجوددارد؟

تاکنوندر سراسر دنیا هیچ موردیسرایت از آرایشگر به مشتری یا برعکس اثبات نشده است. اگر در تراشیدن مو، خالکوبی، تاتو، سوراخ کردن گوش شرایط سترون سازی به طور کامل رعایت نشود ممکن است موجب سرایت اچ.آی.وی. و دیگر ویروسها از فرد مبتلا به دیگران شود. در این موارد لازم است مشابه اقدامات پزشکی از وسایل یک بار مصرف نو (مانند تیغ) برای هر فرد استفاده شود یا ابزارها به طور کامل سترون شوند. توصیه می‌شود هر فرد هنگام مراجعه به آرایشگاه ها وسایل شخصی خود را به همراه ببرد (تیغ، قیچی، شانه، حوله و ...) این امر به ویژه برای پیشگیری از بیماریهایقارچی و انگلی مهم است. اپیلاسیون (کندن موها) ممکن است به پوست آسیب برساند و زخم های بسیار ریزی در محل کنده شدن موها ایجاد کند، بنابراین بهتر است برای آن از وسایل یک بار مصرف استفاده شود و ابزارهای الکترولیز استریل باشند.

من باردار هستم ، آیا پزشک برای من آزمایش اچ.آی.وی درخواستمی‌کند؟

در کشور ما انجام آزمایش برای تمام خانمهای باردار اجباری نیست و در اکثر مواقع پزشکان بدون اجازه شما آزمایش اچ.آی.وی را درخواست نمی‌کنند. بنابراین در مواردی که شما سوابقی از رفتارهای پرخطر خود یا همسرتان را به پزشک گفته باشید یا خود او در معاینه ابتلاء شما به اچ.آی.وی/ایدز را محتمل بداند با شما درباره انجام آزمایش اچ.آی.وی صحبت خواهد کرد. در هر صورت بایستی مشاوره قبل از آزمایش انجام دهید.

اگر با انجام آزمایش موافقت کنم چه خواهد شد؟

در این صورت پزشک باید قبل از آزمایش درباره نتایج و پی آمدهای دانستن وضعیت اچ.آی.وی به شما مشورت دهد چون ممکن است زندگی شما پس از آن دگرگون شود. اگر جواب آزمایش شما مثبت شود باید آزمایش دومی برای تأیید نتیجه انجام شود. پزشک در مورد بهترین راه های درمان به شما توصیه خواهد کرد. اگر نتیجه منفی باشد به شما در مورد راه های پیشگیری از اچ.آی.وی مشورت داده می‌شود.

از تولد و پس از ۶ هفته مصرف دارو از نوزادی که مادرش مبتلاء بوده است آزمایش به عمل می‌آورند.

آیا راهی برای جلوگیری از ابتلاء جنین مادران مبتلاءهست؟

بلی با استفاده از داروهای ضدویروسی می‌توان سلامت مادر را بهبود داد و به میزان زیادی از احتمال ابتلاء جنین کم کرد. توصیه می‌شود این مادران زایمان را به طریق سزارین انجام دهند تا احتمال سرایت به نوزاد کمتر شود. همچنین لازم است این مادران از دادن شیر خود به نوزاد پرهیز کنند.

آیا مادر اچ.آی.وی مثبت باید به بارداری خود خاتمهدهد؟‌

گرفتن حق حیات جنین از نظر اخلاق پزشکی ممنوع است مگر موجب به خطر افتادن سلامت مادر یا جنین باشد. در مورد اچ.آی.وی با توجه به اینکه با داروهای موجود و پرهیز از شیردهی مادر مبتلاء می‌توان در بیش از ۷۰-۹۵ درصد از ابتلاء فرزند پیشگیری کرد لزومی به سقط جنین نیست. (به شرطی که مادر تحت درمان، حمایت و مراقب کافی در کلینیک بیماریهای رفتاری یا مراکز مشاوره مشابه باشد) پس از تولد در شش هفتگی و ۱۸ ماهگی آزمایش های اچ.آی.وی برای مشخص شدن وضعیت ابتلاء کودک انجام خواهد شد.( در موارد استثنایی پس از تأیید پزشکی قانونی ممکن است اجازه ختم بارداری از راه سقط درمانی داده شود.)

آیا مادران اچ.آی.وی مثبت می‌توانند به کودک خود شیربدهند؟

اصولاً باید از این کار پرهیز شود. تحقیقات، خطر انتقال از شیر مادر را حدود %22-1 برآورد می‌كنند، و حدود %30 در صورتیكه مادر حین شیردهی، مبتلا شده باشد.

اگر زنی از شیر سینه اش استفاده نكند، به شیشة شیر نیاز دارد تا به كودك شیر خشك دهد كه این هزینة زیادی می برد. علاوه بر آن، كودك این زن بیشتر در معرض خطر مرگ، به علت اسهال و از دست دادن آب (كه همگی قویاً با استفاده از شیر خشك و فقر مرتبط هستند) قرار می گیرد تا ویروس HIV ، مگر اینكه او بتواند آب را بجوشاند یا استریلیزه كند و امكانات مالی كافی در اختیار داشته باشد تا مطمئن شود كه میزان كافی از شیر خشك به كودك می رسد.

بسیاری از زنان به علت ترس از بی آبرویی از شیر ندادن به كودك پرهیز می كنند و نیز اگر شیر خشك تمام شود، ممكن است منجر به تغذیة مخلوط كه به نظر می رسد خطرسازترین عمل باشد، شود. به نظر می رسد كه شروع زودهنگام تغذیة مکمل می تواند باعث التهاب رودة نوزاد و در نتیجه تسهیل انتقال HIV شود. بنابراین در موارد ناچاری تغذیة انحصاری با شیر مادر به مدت 6 ماه (بدون اینكه حتی به كودك آب داده شود) و سپس از شیر گرفتن آنی و سریع كودك مفید است.

شایعات رایج در بین مردم و پاسخ های درست به باورهای غلط

باورهای غلط زیادی در مورد اچ.آی.وی- ایدز وجود دارد. این باورها قدرت انتخاب مردم را در كنترل زندگی و شرکای جنسی خود از بین می برد، در حالی كه بسیاری از مردم این باورها را خنده دار (مسخره) و بسیاری دیگر آنها را كاملاً جدی می پندارند. البته این باورها همراه با اطلاعات صحیح دیگری در ذهن مردم آمیخته شده اند و اصلاح آنها آسان نیست. در زیر بعضی از این باورها را مشاهده می كنید. این فهرست شامل همه آنها نیست اما به حساس كردن شما در برابر این گونه خرافه ها در جهت حفاظت و هوشیاری بیشتر كمك می كند.

آیا از مواد غذایی آلوده به خون می شود به اچ آی وی مبتلاشد؟

نه، بدلیل اینكه ویروس اچ آی وی توانایی فعال ماندن در محیط آزاد(خارج از بدن انسان) را ندارد و پس از خارج شدن از این محیط به سرعت غیرفعال می گردد، به همین جهت شایعاتی نظیر ابتلا از طریق خوردن خرمای آلوده! صحت ندارد.

آیا از طریق استفاده از مواد بهداشتی و آرایشی می شود به اچ آی ویمبتلا شد؟

نه، به دلیل موارد ذكر شده در قسمت قبل این امر غیر ممكن می باشد.

آیا از نیش پشه می شود به اچ آی وی(HIV) مبتلا شد؟

نه.از ابتدای شیوع اچ آی وی (HIV) نگرانیهایی در زمینه انتقال ویروس بوسیله گازگرفتگی حیوانات و نیش حشرات مکنده خون نظیر پشه وجودداشته است. با این وجود مطالعات انجام یافته توسط مرکز کنترل بیماریها و مراکز دیگرهیچ مدرکی را دال بر انتقال اچ آی وی (HIV)از طریق پشه یا دیگر حشرات حتی در مناطقی که افراد زیادی دارای ایدز(AIDS) زندگی ‌می‌کنند و جمعیتهای بزرگ پشه وجود دارد،گزارش نکرده است. این ویروس برای انتقال احتیاج به تماس مستقیم مایعات بدن دو انسان دارد و پشه هیچ نقشی در این جریان نمی تواند داشته باشد.

اچ.آی.وی / ایدز فقط فعالان جنسی در شهرها را می كُشد!؟

این ویروس هیچ تبعیضی بین افراد شهری یا روستایی قائل نمی شود.

اچ.آی.وی/ ایدز عمدتاً هم جنس گرایان را مبتلا می‌کند!؟

ویروس گرایش جنسی افراد را تشخیص نمیدهد و هر کس با هر گرایش ممکن است به آن دچار شود

اچ.آی.وی/ ایدز فقطً خلافکاران را مبتلا می‌کند!؟

خیر،بسیاری ازافراد مبلا در طی روابط زناشوئی از همسر ویا از راه انتقال از مادر به این ویروس آلوده شده اند.

فقط مردان خوشگذران مبتلا بهHIV می شوند!؟

هر كسی كه رابطه ی جنسی محافظت نشده ای با فردی مبتلا داشته باشد ممکن است به HIV مبتلا شود و تفریحات سالم در پیشگیری از گسترش اچ.آی.وی/ایدز نقش مهمی دارند.

هنگامی كه شریك جنسی قوی و سلامت به نظر می رسد، رابطه جنسی بی خطراست!؟

این تصور اشتباه، بسیار خطرناك است. هیچ راهی وجود ندارد كه با نگاه كردن به شخصی مبتلا بودن یا نبودن او را تشخیص داد. شخص مبتلا به ویروس HIV معمولاً قبل از اینكه مشكلات سلامتی در او پدیدار شوند ، سالها با این ویروس زندگی می كند. در این دوره، ویروس می تواند به شریك جنسی او منتقل شود.

تفاوت انسان با حیوانات دیگر آن است که رفتارهای خود را بر اساس تعقل انجام بدهد نه بر اساس غریزه. رفتارهای جنسی تحت تأثیر ارزشهای مذهبی، عرفی ، قواعد و انتظارات جامعه قرار دارد. برخی به طور منظم رابطه جنسی دارند و حتی گاهی با شریك های مختلف اما در عصری كه ایدز وجود دارد، اینگونه رفتارها نیروی پشتیبانی برای این بیماری به حساب می آیند. زمان آن رسیده كه در مورد ارزش ها و روابط جنسی تفکر بیشتری بکنیم. مشغولیت های سودمند دیگری مانند ورزش می توانند ذهن را از روابط جنسی پر خطر دور نگه دارند.

اچ.آی.وی به كاندوم ها آسیب می زند!؟ شنیده‌ام كاندومها سوراخهاییدارند كه به ویروس اجازه عبور می‌دهند.!؟

این شایعات معمولاً به وسیلة كسانی پراكنده می شود كه قصد بی اعتبار كردن كاندوم ها را دارند واقعیت این است كه تمام كاندومهایی كه در ایران توزیع می‌شوند از جنس پلی یورتان یا لاتکس است که حتی از تراوش كردن آب به بیرون جلوگیری میكنند. ویروسها بسیار بزرگتر از مولكولهای آب هستند و ممكن نیست بتوانند از چنین سدی عبور كنند.

رمالان می توانند گیاهی را تهیه كنند كه در صورت مصرف شدن قبل ازروابط جنسی قادر به جلوگیری از انتقالHIV می باشد!؟

هیچ گیاه ، سحر، انرژی یا معجونی وجود ندارد كه بتواند از مبتلا شدن كسی به اچ.آی.وی جلوگیری كند. این گونه عقیده ها ممكن است زندگی شما را به خطر اندازد.

ایدز نفرین خداست و فرد مبتلا نفرین شده است!!

ایدز بوسیله ی HIV بوجود می آید و نفرین هیچ نقشی در انتقال آن ندارد. اینگونه عقاید، مردم را از محافظت از خودشان و یا شریك جنسی شان و از زندگی سالم در کنار افراد مبتلا، باز می دارند.

می توان تمام خون آلوده شده را عوض كرد و بدن شخص مبتلا را با خونتازه و سالم پر نمود!؟

اولاً چنین کاری امکان عملی ندارد ثانیاً ویروس در بافتهای دیگری به جز خون نیز وجود دارد.

ازدواج قبل از آن که دختر و پسر مهارتهای لازم برای زندگی سالم را کسب کنند منجر به از هم گسیختگی کانون خانواده و افزایش احتمال رفتارهای پرخطر و معضلات اجتماعی و ایدز می‌شود.

آمیزش جنسی از راه پشت خطری ندارد!؟

در آمیزش جنسی مقعدی (مقاربت از راه پشت) احتمال سرایت اچ.آی.وی بیشتر از آمیزش مهبلی است.

یک بار تماس جنسی بدون کاندوم خطری ندارد!!

با این که احتمال سرایت در یک رابطه جنسی خیلی کم است اما صفر نیست!! و حتی مردانی وجود دارند که تنها با یک نزدیکی با زن اچ.آی.وی مثبت مبتلاء شده‌اند یا زنانی که با یکبار آمیزش با مردان اچ.آی.وی مثبت دچار شده‌اند.

مقاربت جنسی دهانی خطری ندارد!؟

آمیزش دهانی به دلیل وجود ویروس در ترشحات جنسی و امکان زخم های بسیار کوچک در مخاط دهان و لثه ممکن است باعث سرایت اچ.آی.وی شود.

تماس جنسی با تن فروشان ظاهرا سالم وزیباتر خطر کمتری دارد!!

تن‌فروشان جوانتر و زیباتر چون مشتریان بیشتری دارند به احتمال بیشتری مبتلاء به بیماریهای مقاربتی و ایدز هستند..

تمام روشهای پیشگیری از بارداری ( مثل قرص، نورپلانت، آی.یو.دی) ازاچ.آی.وی-ایدز هم پیشگیری می‌کنند.

خیر از بین وسایل پیشگیری از بارداری تنها کاندوم‌های زنانه و مردانه از ابتلا به اچ.آی.وی-ایدز و سایر بیماریهای آمیزشی جلوگیری می‌کنند. وسایلی مانند قرص و آی یو دی حتی احتمال سرایت را افزایش می‌دهند.

آیا تاكنون واكسنی علیه بیماری ایدز ساخته شده است؟

متاسفانه خیر. ولی تحقیقات برای ساختن واكسن ادامه دارد.
آیا ویروس ایدز از طریق اقدامات پزشكی، دندانپزشكی، و آزمایشگاهی منتقل می شود؟

اگر وسایل درمانی آلوده شده باشند و بدون ضدعفونی مورد استفاده قرار گیرند، آلودگی میتواند انتقال یابد.البته در حال حاضر تمام دندانپزشكان و...تحت آموزش قرارگرفته ودستگاههای جهت استریل نمودن دارند.

منظور از تماس جنسی سالم چیست؟

منظور این است كه شما از آلودگی های منتقله از راه تماس جنسی نظیر HIV درامان هستید اگر و فقط:
الف - اگر اصولا تماس جنسی نداشته باشید.(پرهیز)
ب - اگر تنها بایك فرد تماس جنسی داشته باشید و هیچ كدام ازشما آلوده به HIV نبوده و شریك جنسی دیگری نداشته باشید.(پایبندی)
پ - اگر بطور صحیح از كاندوم استفاده كنید.(پوشش)

كاندوم های لاتكس چقدر درپیشگیری از انتقال HIVموثرند؟

بر طبق پژوهش های انجام شده بر روی افراد سالمی كه با افراد ناقل این ویروس تماس جنسی داشته اند، 98 % از آنهایی كه بطور منظم و به روش صحیح از كاندوم لاتكس استفاده می كرده اند به ویروس آلوده نشده اند. لذا كاندوم لاتكس درصورت استفاده منظم می تواند تا حد زیادی ازخطر انتقال HIV بكاهد.

توصیه مهم :

جلوگیری ازتماس جنسی مشكوك بهترین راه برای جلو گیری از ابتلا به عفونت HIV (وسایر بیماری های مقاربتی) است ولی آنهایی كه فعالیت جنسی دارند لااقل توصیه های زیر را بكار بندند :
الف - مقاربت فقط بایك شریك جنسی سالم.
ب - استفاده از كاندوم های لاتكس درهر نوبت.

چگونه خود را از تماس جنسی نامطمئن حفاظت کنیم ؟
مطمئن ترین راه پیشگیریHIV نداشتن رابطه جنسی با فردی که از سلامت جنسی او آگاهی ندارید می باشد. کم کردن دفعات تماس جنسی مشکوک و کاهش تعداد شرکاء جنسی از احتمال آلودگی می کاهد.
از تماس جنسی حفاظت نشده با افراد مشکوک، ناشناس یا کسانی که رفتارهای پرخطر جنسی و اعتیاد تزریقی دارند باید پرهیز کرد.
جلوگیری از تماس با خون یا ترشحات جنسی در یک رابطه مشکوک می تواند تا حدی فرد را در برابر آلودگی محافظت نماید.
کاندوم وسیله مناسبی برای حفاظت فرد می باشد

استفاده از الکل و مواد مخدروقرصهای روانگردان قبل از برقراری تماس جنسی می تواند قدرت تصمیم گیری فرد را در زمینه انتخاب یک تماس جنسی مطمئن مختل سازد.
توجه :
بسیاری از افراد آلوده به عفونتهای آمیزشی و ایدز علائمی از بیماری ندارند در حالیکه می توانند آلودگی را به دیگران سرایت دهند. پس در هر تماس جنسی مشکوک، خطر آلودگی را در نظر داشته باشید.

[Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/]آیا مصرف مشروبات الكلی می تواند عامل ابتلا به ویروس HIV باشد ؟

مشروبات الكلی باعث اختلال در قدرت تصمیم گیری می شود وفرد قادر به تصمیم گیری صحیح جهت حفظ سلامت خودش نمی باشد و اكثر تماس های جنسی همراه با استفاده از مشروبات الكلی بدون استفاده از كاندوم است .

آیا كاندوم در پیشگیرى از انتقالHIV موثر است؟

مطالعات متعدد نشان داده است كه كاندوم هاى ساخته شده از لاتكس در صورتى كه به طور صحیح و مداوم استفاده شود در پیشگیرى از انتقال HIV بسیار موثر است. این مطالعات نشان داده است كه حتى با تماس هاى جنسى مكرر، ۹۸ تا ۱۰۰ درصد افرادى كه به طور صحیح و مداوم استفاده كرده اند از آلودگى مصون مانده اند.

چگونه می شود از آلودگی به ویروس ایدز از طریق تماس جنسی جلوگیری نمود؟
به تاخیر انداختن تماس جنسی تا زمان ازدواج، داشتن فقط یك شریك جنسی (همسر) و استفاده از كاندوم از انتقال عفونت جلوگیری می كند.
در صورت استفاده از کاندوم درارتباط جنسی با شخص آلوده، آیا خطر انتقال HIVو دیگر بیماری های مقاربتی همچنان وجود دارد؟

در صورتی که کاندوم سالم باشد و ترشحات جنسی از آن خارج نشود احتمال انتقال صفر است. – البته همیشه باید به خاطر داشت که در رابطه جنسی با شخص آلوده احتمال خطر انتقال وجود دارد.

در ارتباط با افرادی که اطمینان کامل نسبت به سلامتی آنها ندارید، استفاده صحیح از کاندوم اکیداً توصیه می شود.


آیا درمان قطعی وجود دارد ؟

خیر. درمانی که بتواند ویروس را از بدن فرد مبتلا حذف کند نداریم. روش مراقبت از افراد مبتلا به اچ آی وی (HIV) روشی است که به آن HAART میگویند.
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

از خوانندگان خواهشمندیم كه با نظرات خود ما را یاری فرمایند

بـــا تـشـــکر مــدیـــریت وبلاگ
www.yeldez198@yahoo.com
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

كد ماوس.


CheckBrowser()Online User

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالری

//////////////////////////////////// //////////////////////////////////// !-- Begin Translator Code --> مترجم وبلاگ rotbe sanj /////////
بک لینک طراحی سایت