تبلیغات
بهداشت تخصصی و سلامت

بهداشت تخصصی و سلامت
بهداشت،درمان،سلامتی 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
در مورد کدام مشکل بهداشت میخواهید اطلاعات داشته باشید (در صورتیکه پاسخ سایر است در بخش تماس با ما پیام خود را بگذارید)


میگرن

سلامت :میگرن یكی ازمعدود سردردهایی است كه هنوز علم پزشكی برای آن درمان قطعی نیافته است. جماعت زیادی ازاین سردرد رنج می برند و همواره با توصیه‌های رنگارنگ اطرافیان روبه‌رو بوده و هر روز در پی راه‌حلی برای بیماریشان هستند. چندی پیش خبری منتشر شد مبنی بر اینكه <دانشمندان دریافته‌اند، اشك‌آوری پیاز در درمان سردردهای میگرنی مفید است> اما قضیه ارتباط میگرن با مواد غذایی فقط به همین جا ختم نمی‌شود.
مواد غذایی میگرن‌زا
برخی از انواع پنیرها، فراورده‌های گوشتی، مواد غذایی سرخ شده، مركبات، انواع شكلات و مغزها، عصاره سبزیجات و گوشت، بستنی و ماست، حتی انجیر، گوجه‌فرنگی وباقلا جزء این دسته قرار دارند. این گروه از مواد غذایی به‌عنوان تركیبات تشدیدكننده میگرن شناخته شده اند و بهتر است افرادی كه سابقه میگرن در آنها وجود دارد كه هرگز از آنها استفاده نكنند. مطالعات نشان داده‌اند كه، بیشتر افراد با خوردن برخی از این مواد غذایی دچار حملات میگرنی می‌شوند به این دلیل متخصصین تغذیه توصیه می‌كنند كه، با امتحان كردن هریك از مواد غذایی فوق، آن غذایی كه موجب تشدید سردردشان می‌شود را از رژیم غذایی‌شان حذف كنند تا تعداد دفعات حملات كاهش یابد.

شكلات و بستنی ممنوع
مطالعات نشان داده‌اند كه در تنقلاتی نظیر شكلات و انواع مغزها (آجیل) ماده مغذی به نام مس به وفور وجود دارد. این ماده مغذی نیز مانند آمین‌های فعال‌كننده عروق با مكانیسمی تقریبا مشابه موجب تشدید سردردهای میگرنی می‌شود. در ضمن، در این تركیبات مواد افزودنی نیز یافت می‌شود كه برخی از آنها حملات میگرنی را افزایش می‌دهند. به‌علاوه، در انواع شكلات‌ها خصوصا كاكائو تركیباتی نظیر فنیل‌اتیل‌آمین، تئوبرومین و كافئین وجود دارد كه هر یك از آنها به تنهایی به عنوان عوامل تشدیدكننده میگرن شناخته شده‌اند. در بسیاری از ما این اتفاق افتاده است كه با خوردن یك ماده غذایی بسیار سرد در یك لحظه دچار سردرد شده‌ایم، تحقیقات نشان داده‌اند كه، مصرف بستنی و همه موادی كه به صورت فریز شده به مصرف می‌رسند با تحریك دهان و گلو می‌توانند واكنشی را در عروق خونی نواحی سر ایجاد كنند كه حاصل این فعل و انفعالات می‌تواند احساس درد در ناحیه جلو سرو یا حتی پشت چشم‌ها باشد كه در افراد با زمینه میگرنی، شروع این سردرد ها را به همراه دارند.

مركبات تشدیدكننده میگرن
پرتقال و گریپ فروت از جمله میوه‌هایی هستند كه در اغلب بیماران موجب تشدید سردرد می‌شوند. زیرا این میوه‌ها جذب روده‌ای مس را بالا برده و از این طریق، باعث افزایش حملات میگرنی می‌شوند. اما درمقابل آنها میوه‌هایی نظیر سیب، موز، گلابی، آلبالو و انگور موجب تسكین درد می‌شوند و چون قند خون را ثابت نگاه می‌دارند به افراد مبتلا به میگرن توصیه می‌شود. سبزیجات نیز این سردردها را می‌توانند تخفیف داده و یا حتی تشدید نمایند، به طور مثال، باقلا از جمله سبزیجاتی است كه به این بیماران توصیه نشده در عوض بروكلی و گل كلم از سبزیجاتی هستند كه اثرات مفیدی را در كاهش شدت این سردردها به همراه دارند. جالب است بدانید كه در گروه غلات، مصرف گندم به دلیل گلوتامینی كه دارد، توصیه نشده و به جای آن مصرف برنج و سیب‌زمینی به‌عنوان دو ماده غذایی انرژی‌زا می‌توانند بسیار كمك‌كننده باشند.در ضمن، سولفیت كه به‌عنوان یك ماده افزودنی به كنسرو سبزیجات برای ماندگاری و حفظ رنگ طبیعی افزوده می‌شود، یك ماده میگرن‌زا به حساب آمده و به این دلیل افرادی كه از سردردهای میگرنی رنج می‌برند مصرف مواد غذایی كنسروی را به حداقل برسانند.

نقش فراورده‌های گوشتی در تشدید و تضعیف میگرن
مطالعات نشان داده‌اند كه مصرف انواع سوسیس و هات‌داگ به دلیل نیترات و نیتریتی كه دارند می‌تواند این نوع سردردها را تشدید كند. این تركیبات افزودنی كه برای افزایش ماندگاری محصول به كار می‌روند با كاهش میزان اكسیژن خون در افراد مستعد، این عارضه را به همراه دارند. به طور كلی با دریافت انواع سبزیجات نظیر، چغندر، كاهو، كرفس، اسفناج، بروكلی، گل كلم و سیب زمینی كه دارای 10 درصد نیترات هستند این تركیب روزانه از طریق رژیم غذایی به طور طبیعی وارد بدن می‌شود كه این مقدار برای بدن قابل تحمل است اما با ورود بیشتر آن عوارض منفی این تركیبات ظاهر شده و موجب رنجش افراد می‌شود. اما در مقابل این گروه از مواد غذایی گوشت لخم ماهیچه و مرغ به دلیل آنكه كمترین چربی را داشته و در عین حال یك منبع مناسب پروتئین به حساب می‌آید، به بیماران میگرنی توصیه می‌شوند. پروتئین موجود در این مواد غذایی با تنظیم قند خون اثرات مثبتی را بر شدت این نوع سردردها دارد.

نوشیدنی‌های غیرمجاز
قهوه، نسكافه و چای از جمله نوشیدنی‌هایی هستند كه اگر به‌صورت غلیظ مصرف شوند می‌توانند موجب تشدید حملات میگرنی شوند. این نوشیدنی‌ها در كنار انواع نوشابه‌های گازدار دارای كافئین بالایی بوده و همین ماده با افزایش تحریكات خصوصا بر عروق خونی نواحی سر، سردردهای میگرنی را افزایش می‌دهند. در مقابل آن، آب و آبمیوه از جمله نوشیدنی‌هایی هستند كه مصرف مرتبشان در طول روز از سوی متخصصان تغذیه به این بیماران توصیه می‌گردد. البته افراد مستعد این نوع سردردها نباید از نوشیدنی‌های شیرین استفاده كنند زیرا قندهای ساده موجود در این نوع نوشیدنی‌ها، افت ناگهانی قند خون را به همراه داشته و به دنبال آن شروع یك حمله آغاز می‌شود. مصرف شیرینی‌جاتی كه از قهوه و یا نسكافه تهیه شده‌اند نیز برای این افراد مناسب نیست.

توصیه های كلیدی
مطالعات اخیر نشان داده‌اند كه داشتن فیبر بالا در رژیم غذایی افرادی كه از میگرن رنج می‌برند به دلیل تثبیت قند خون یك فاكتور كمك‌كننده است. در ضمن، داشتن میان وعده‌های كوچك و كم حجم با میزان چربی بسیار كم نیز به این افراد توصیه می‌شود. به علاوه، رعایت تناسب، تعادل و تنوع در رژیم غذایی از جمله فاكتورهایی است كه به كرات از سوی متخصصین تغذیه گوشزد می‌شود. آنها توصیه می‌كنند كه مصرف آدامس، بستنی، نوشیدنی‌های بسیار خنك و نمك را به حداقل خود برسانند تا سردردهای میگرنی كمتر به سراغ آنها بیاید.

و اما درباره پیاز
همانطور كه در ابتدای بحث نیز گفته شد خبری به این مزمون كه اشك‌آوری پیاز اثرات مفیدی بر سردردهای میگرنی دارد منتشر شد. در حالی كه، هنوز دلایل كافی برای اطمینان از اثرات درمان‌كنندگی این نوع از سردردها وجود ندارد اما برخی از متخصصین می‌گویند كه پیاز برخی از انواع سردردها را می‌تواند تسكین دهد اما در زمینه میگرن هنوز دلایل مستدلی وجود ندارد، حتی در برخی مطالعات به عنوان یك تشدیدكننده میگرن نیز نام برده شده است. به طور كلی، به همراه پوست كندن پیاز اغلب افراد دچار اشك‌ریزی می‌شوند، این بدان علت است كه، تركیبات گوگردی موجود در این سبزی به اكسید پروپانتیال‌ تبدیل شده و این ماده بر غدد اشك اثر گذاشته و آن را تحریك می‌كند و به این ترتیب افراد دچار اشك‌ریزی می‌شوند. شاید وجود ماده‌ای به نام كوئرستین (نوعی فلاونوئید با خاصیت آنتی‌اكسیدانی) كه در پیشگیری از بروز سرطان‌ها خصوصا سرطان مثانه و اختلالات گردش خون دخالت دارد می‌تواند مانع تغییرات در عروق خونی شده و میزان حملات را به حداقل برساند. به هر ترتیب، در زمینه استناد به این خبر هنوز مطالعات بیشتری نیاز است و تلاش بیشتر پژوهشگران را می‌طلبد.‌ مطالعات نشان داده‌اند كه مصرف انواع سوسیس و هات‌داگ به دلیل نیترات و نیتریتی كه دارند می‌تواند این نوع سردردها را تشدید كند.

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

از خوانندگان خواهشمندیم كه با نظرات خود ما را یاری فرمایند

بـــا تـشـــکر مــدیـــریت وبلاگ
www.yeldez198@yahoo.com
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

كد ماوس.


CheckBrowser()Online User

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالری

//////////////////////////////////// //////////////////////////////////// !-- Begin Translator Code --> مترجم وبلاگ rotbe sanj /////////
بک لینک طراحی سایت