تبلیغات
بهداشت تخصصی و سلامت

بهداشت تخصصی و سلامت
بهداشت،درمان،سلامتی 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
در مورد کدام مشکل بهداشت میخواهید اطلاعات داشته باشید (در صورتیکه پاسخ سایر است در بخش تماس با ما پیام خود را بگذارید)


عفونت های شایع دستگاه تناسلی زنان

 

چکیده

            توجه به سلامت زنان و دختران نقش مهمی در توسعه اقتصادی و اجتماعی دارد. از آنجا که عفونت های دستگاه تناسلی در کشور های درحال توسعه یکی از نگرانی های اصلی برای سلامت عمومی است لذا آشنایی با علل اصلی ایجاد کننده عفونت های تناسلی ضروری است.

            شایع ترین علل ایجاد عفونت های دستگاه تناسلی واژینیت (التهاب واژن)، سرویسیت(التهاب دهانه رحم)، و PID(بیماری التهاب لگنی) است که باید در مورد آن اطلاع کافی داشت. باید نشانه های هر یک از عفونت های شایع را دانست و به صورت صحیح از ایجاد آن پیشگیری نمود. از آنجا که این عفونت ها آمیزشی بوده همسر نیز باید بررسی و در صورت لزوم درمان شود.

 

مقدمه

            امروزه با پیشرفت دانش در عرصه های مختلف به ویژه علم پزشکی, اهمیت موضوعات مرتبط با زنان و بهداشت و مراقبت از سلامتی آنها روز به روز افزایش پیدا میکند. عفونت های تناسلی در کشور های درحال توسعه یکی از نگرانی های اصلی برای سلامت عمومی است و از آن جا که محیط دستگاه تناسلی زنان به گونه ای است که احتمال ابتلای آنان به عفونت تناسلی بیشتر از مردان است و این عفونت ها برای زنان مسایل و مشکلات بیشتری به وجود می آورند، لازم است که علل آن را دانست و برخورد جدی نمود. برخی از عفونت ها در بیشتر کشور ها شایع بوده و کوتاهی در تشخیص و درمان آن در مراحل اولیه ممکن است عوارض و مشکلات شدیدی از جمله نازایی، حاملگی خارج از رحم و لوله های رحمی، سرطان های دستگاه تناسلی زنان، نا هنجاری های مادرزادی نوزادن، مرگ و میر داخل رحمی و یا دوره نوزادی را ایجاد کند.لذا توجه به عفونت های دستگاه تناسلی در زنان و راه های پیش گیری، تشخیص و درمان به موقع آنها حائز اهمیت می باشد.

 

التهاب و عفونت واژن و فرج

 

            واژینیت یا التهاب واژن بیماری آزار دهنده ای است که با ترشحات غیر طبیعی، احساس ناراحتی در ناحیه ولو، واژن یا در هر دو مشخص می شود. در حالت عادی در بانوان غدد داخل واژن و دهانه رحم به طور مداوم مقدار کمی ماده ترشح می کنند. این ترشحات اکثراٌ بی رنگ و یا حداکثر شیری کم رنگ و بدون بو هستند، ولی بسته به سیکل ماهیانه در خانم ها رنگ و غلظت آن تغییر پذیر است. به طوری که در زمان تخمک گذاری، حاملگی شیر دهی، و نزدیکی جنسی مقدار این ترشحات بیشتر می شود. بنابراین افزایش ترشحات واژن در زنان در بیشتر موارد طبیعی است، به ویژه این که ترشحات باعث مرطوب شدن مجرای تناسلی زنان می شود، که این خود در پیشکیری از بیماری های گوناگون در این ناحیه موثر است در اثر عوامل عفونی و یا غیر عفونی مانند تماس با بعضی مواد تحریک کننده مثل یک صابون خاص یا استفاده از انتی بیوتیک ها، داروهای جلوگیری از بارداری، دوش مهبلی، دیابت، حاملگی، استرس لباس های زیر تنگ و یا استفاده از پارچه های خاص  این حالت پیش می آید و گاهی افزایش ترشحات همراح با تغییر رنگ وبو، التهاب ناحیه تناسلی، خارش و سوزش باشد. لذا این موارد غیر طبیعی خواهد بود به ویژ اینکه اگر بیمار در زمان عدت ماهیانه نباشد و ترشح خونی داشته باشد.

            در بررسی علل ایجاد کننده عفونت های تناسلی در زنان شیر ده (پس از زایمان) نیز باید بدانیم این زنان نسبت به زنان عدی در معرض هجوم بیشتری توسط بیماری های باکتری زا هستند، زیرا تخمدان ها  هورمن های لازم را به اندازه کافی ترشح نمی کنند همچنین بعد از یائسگی نیز از آنجایی که بافت واژن نازکتر و خشک تر می شود بیشتر مستعد التهاب می شود. این تغییرات نیز به علت کاهش هورمن استروژن می باشد.

            برخی از میکروب ها به طور طبیعی در داخل واژن زندگی می کنند که به آنها فلور طبیعی واژن می گوییم. این میکروب ها هوازی و بیشتر آنها باسیلی است به نام« لاکتو باسیل» که میحط واژن را اسیدی می کند. قلیایی شدن مکرر واژن آن را به عفونت های دستگاه تناسلی آماده می کند. در مواردی رعایت نکردن بهداشت علت آن است مثلا هنگام نظافت، ناحیه تناسلی از عقب به جلو شسته شود میکرب های موجود در مقعد به این ناحیه می رسند و می توانند عفونت ایجاد کنند. از عوامل دیگر، بیماری های مقاربتی زنانی است که از نظر جنسی فعال هستند. علامت التهاب این ناحیه قرمزی، خارش ناحیه تناسلی و خروج ترشحات از واژن است که می تواند بد بو باشد.

 

انواع عفونت های شایع واژن

واژینوز باکتریال

 

            به آن «واژنیت غیر اختصاصی» یا «واژنیت گاردنلایی» نیز گفته می شود و شایعترین نوع عفونت واژن است. عامل آن، نوعی باکتری است که به طور طبیعی در مجرای تناسلی زنانه یافته می شود. در نیمی از موارد بدون علامت است و در موارد علامت دار شایعترین نشانه های آن بوی بد ترشحات است که مانند بوی ماهی است. ترشحات زیاد و سفید، خاکستری و یک نواخت از دیگر نشانه های آن است. این بیماری اگر درمان نشود به عفونت های دهانه رحم، رحم و لوله ها منجر می شود و سبب مشکلات بسیار بدتری خواهد شد.به ویژه اگر ژن حامله باشدواژنیت باکتریای می تواند باعث پارگی زودرس کیسه آب، ژایمان زود رس و تولد نوزادی با وزن کم شود. بنابراین بعضی از متخصصان زنان توصیه می کنند که تمام زنان حامله، چه نشانه داشته باشند یا نداشته باشند اگر قبلا بچه نارس به دنیا آورده اند برای واژنیت باکتریای کنترل شوند. (این بیماری را می شود به طور موضعی یا خوراکی درمان نمود) واژنیت باکتریای همچنین همراه با افزایش شانس ابتلا به سوزاک یا عفونت HIV است که موجب ایدز می شود.

 

کاندیدیازیس

 

            یک بیماری قارچی نسبتاٌ شایع است به طوری که 75 درصد خانم ها حداقل یک بار در زندگی خود «کاندیدیاز» واژن را تجربه می کنند. در واژن زنان، قارچ به مقدار کم به طور طبیعی زندگی میکند، محیط اسیدی واژن مانع از رشد این قارچ ها می شوند. حاملگی، بعضی از آنتی بیوتیک ها، مصرف قرض های جلوگیری از بارداری، استفاده از لباس های زیر خیلی تنگ، بیماری قند، استفاده از کورتن، زمان سیکل ماهیانه، روابط جنسی و استفاده از دوش واژینال نیز از عواملی هستند که باعث تغییر محیط واژینال نیز از عواملی هستند که باعث تغییر محیط طبیعی واژن و افزایش رشد قارج ها و در نتیجه باعث عفونت در وازن می شوند. شایع ترین علامت این بیماری خارش شدید است.

            نشانه های دیگر شامل ترشحات پنیری و بدون بو و مقاربت دردناک است. در معاینه قرمزی در پوست ناحیه ولو و واژن دیده می شود. این بیماری معمولا با رعایت توصیه های بهداشتی و نیز استفاده از کرم های موضعی ضد قارچ مخصوص دستگاه تناسلی بانوان و یا گاهی که فرد قادر به استفاده از کرم واژینال نیست، با خوردن داروهای خوراکی به سادگی درمان می شود.

 

تریکومونیازیس

 

            عامل این بیماری یک نوع انگل تاژکدار به نام «تریکومونا» است که اکثرا در اثر نزدیکی با فرد مبتلاف بیماری درگیر آن خواهد شد. گاهی بیمار مدت ها این بیماری را دارد بدون آنکه نشانه ای داشته باشد. افزایش ترشح چرکی واژن،ترشحات بد و کف آلود زرد رنگ و یا گاهی سبز کم رنگ، بوی بد، خارش و سوزش درد و سوزش، درهنگام دفع ادرار از نشانه های آن است. در بیشتر موارد احتیاج به درمان خوراکی دارد. در این نوع گرفتاری بهتر است همسر بیمار هم درمان شود. این عفونت در زنان باردار ممکن است موجب پارگی زود رس کیسه آب،زایمان زودرس و تولد نوزاد کم وزن شود.

 

سرویسیت یا عفونت دهانه رحم

 

            عفونت «سرویکس» یا دهانه رحم دو نوع حاد یا مزمن دارد.

            عفونت حاد دهانه رحم: معمولا یک عفونت باکتریایی یا ویروسی با نشانه های مخصوص به خود است. نشانه های آن شامل ترشحات غلیظ و زرد رنگ و خونریزی بین عدت های ماهیانه،لکه بینی یا خونریزی بعد از نزدیکی است معملا توسط میکرب سوزاک یا میکرب دیگری به نام «کلامدیا تراکوماتیس» ایجاد می شود. ویروس«هرپس» و ویروس «پاپیلومای» انسانی هم ممکن است این حالت را ایجاد کنند. این عفونت که در اثر بیماری های آمیزشی ایجاد میشود، با دارو قابل درمان است.

            عفونت های مزمن دهان رحم: یک عفونت طولانی مدت است و می تواند نشانه های عفونت حاد را به صورت خفبف ئاشته باشد. از ویژگی های آن ترشح کم و گاهی بدون جلب نظر، کمردرد، احساس ناراحتی در هنگام ادرار و احساس ناراحتی به هنگام نزدیکی است.از نشانه های مهم و تشخیص آن و کرکت درد ناک «سرویکس» حین معاینه لگن است. از عوارض این عفونت های مزمن نازایی و بیماری التهاب لگن(PID) را میتوان نام بردکه باید در درمان این بیماری ها رد تغییرات پش سرطانی و سرطانی دهانه رحم نیز انجام شود.

 

عفونت دستگاه تناسلی فوقانی

عفونت التهابی لگن (PID)

 

            بیماری التهاب لگن،التهاب و عفونت دستگاه تناسلی فوقانی زنان است. عوامل خطر ساز تعیین شده برای بیماری التهاب لگن عبارت اند از: سن پایین ازدواج، شرکای جنسی، وضعیت اجتماعی و اقتصادی پایین، اعتیاد رفتار های بهداشتی سطح پایین،نوع روش جلوگیری از بارداری، قاهدگی و مصرف سیگار.شایعترین شکایت بالینی در یک زن مبتلا به بیماری التهابی لگن،درد دو طرفه قسمت تحتانی شکمیا لگن است. زنان مبتلا به عفونت HIV وبیماری التهاب لگن ممکن استبیماری بالینی شدید تری داشته باشند. خطر بارداری نا به جا بعد از یک حمله بیماری التهابی لگنPID افزایش می یابد. کنترل بیماران شامل درمان، آموزش و پیگیری با دقت است. هدف از درمان بیمار، جلو گیری از بازگشت بیماری و حفظ توانایی باروری است.  PID نیاز به درمان آنتی بیوتیکی وحمایتی دارد که در برخی موارد باید جهت درمان در بیمارستان بستری شود. درمان حمایتی شامل دادن مایعات به میزان کافی،استراحت درمواقع خاصی که semi fowler نامیده می شود و لگن پایین تر از سطح بدن قرار می گیرد و علت آن محدود کردن عفونت به لگن و تسکین درد است. در صورت وجود IUD باید آن را خارج کرد. بیمار باید تا بهبود کامل از تماس جنسی خودداری کند و همسر بیمار نیز باید بررسی و در صورت لزوم درمان شود. PID می تواند باعث نازایی شود.

 

پیشگیری از عفونت های دستگاه تناسلی در زنان

 

            در مطالعه ای که به منظور بررسی ارتباط رفتار بهداشتی با شیوع عفونت های تناسلی در شهر زنجان در سال 1375 در زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی انجام شد، بین رفتار بهداشتی و ابتلا به «واژینیت» رابطه معنی داری وجود داشت.

            نکته قابل توجه این است که اغلب این عفونت ها آمیزشی بوده و عفونت درمان نشده همسر می تواند باعث ایجاد عفونت در شخص شود. گاه همسر دچار عفونتی باشد که خود از آن خبر ندارد چرا که نشانه های مردان کاملا متفاوت از علایم زنان است. مراجعه به پزشک و معاینات منظم لگن در تشخیص به موقع و درمان صحیح کمک کننده است همچنین استفاده از کاندم در زمانی که یکی از زوج ها دچار عفونت است از انتقال عفونت به همسر جلو گیری میکند.

            به طور کلی برای پیشگیری از عفونت های دستگاه تناسلی در زنان به این نکات توجه کنید:

1-      پس از ادارار کردن و اجابت مزاج همیشه شستشو از سمت جلو به عقب باشد. این کار از راده شدن باکتری های انتهای دستگاه گوارش به ناحیه تناسلی جلوگیری می کند.

2-      از پودر تالک در اطراف ناحیه تناسلی استفاده نشود چون رطوبت را در خود نکه می دارد.

3-      استفاده خود سرانه از آنتی بیوتیک ها و مصرف بی رویه آن، میکرب های مفید و طبیعی را ازبین برده و زمینه ابتلا به عفونت های قارجی را افزایش میدهد.

4-      سطح خارجی نواحی تناسلی به طور منظم با آب ولرم شستشو و خشک شود.

5-      از لباس زیر پنبه ای، استفده شود مناسب ترین نوع لباس زیر،لباس های هستند که از پارچه نخی تهیه شده باشند.

6-      در هنگام ورزش از لباس گشاد استفاده کنید و آنها را با مواد شوینده غیر معطر بشویید.

7-      از محصولات معطر که مخاط مهبل را تحریک می کنند استفاده نکنید (از کاغذ های توالت حاوی مواد معطر و رنگی و نشستن در وان حمام پرهیز کنید).

8-      اگر فرد مبتلا از قرص های جلو گیری از بارداری استفاده می کند برای جلوگیری از عفونت های مکرر نیازی به قطع روش نیست. گاهی تغییر نوع هورمن یا قدرت آن می تواند برای جلوگیری از بازگشت مشکل کافی باشد.           

9-      کنترل سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت از عود عفونت های قارچی جلو گیری می کند.

10-  رعایت اصول اخلاقی و بهداشتی در روابط جنسی و شستشوی دستگاه تناسلی و همچنین ادرار کردن بعد از تماس جنسی، اجتناب از تمس های جنسی پر خطر نداشتن روابط جنسی نا مشروع قبل از ازدواج تا حد زیادی از عفونت های دستگاه تناسلی جلو گیری می کند.

11-  پس از دوش روزانه ناحیه خارجی دستگاه تناسلی با حوله خوب خشک شود.

12-  از حوله شخصی استفاده شود.

13-  انجام پاپ اسمیر مطابق دستورالعمل ها به کلیه زنان ازدواج کرده توصیه می شود.

14-  توصیه جهت مراجعه به مراکز بهداشتی در صورتی که ترشحات فراوان و با بد بو در مهبل وجود داشته باشد.

15-  در صورت استفاده از عوامل مستعد کننده عفونت نظیر IUD باید به طور مرتب توسط پزشک و ماما کنترل و درصورت مشاهده عارضه ای خاص زود تر از موعد مقرر به پزشک و ماما مراجعه شود.

 

 

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

از خوانندگان خواهشمندیم كه با نظرات خود ما را یاری فرمایند

بـــا تـشـــکر مــدیـــریت وبلاگ
www.yeldez198@yahoo.com
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

كد ماوس.


CheckBrowser()Online User

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالری

//////////////////////////////////// //////////////////////////////////// !-- Begin Translator Code --> مترجم وبلاگ rotbe sanj /////////
بک لینک طراحی سایت