تبلیغات
بهداشت تخصصی و سلامت

بهداشت تخصصی و سلامت
بهداشت،درمان،سلامتی 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
در مورد کدام مشکل بهداشت میخواهید اطلاعات داشته باشید (در صورتیکه پاسخ سایر است در بخش تماس با ما پیام خود را بگذارید)


فشار خون

 

      خون به علت داشتن نیرو(فشار) در شریان های اعضاء بدن جاری می شود و مواد غذایی و اکسیژن را به قسمت های مختلف بدن می رساند و همچنین مواد زائد را از بافت ها درور می کند. این نیرو که توسط ضربان قلب و در اثر برخورد خون به جدار شریان به وجود می آید فشار خون نامیده می شود. فشار خون در دو سطح اندازه گیری می شود، یکی در زمانی که قلب منقبض می شود و خون وارد سرخ رگ ها می شود و در این حالت فشار خون به حداکثر مقدار خود می رسد که به آن فشار حد اکثر یا سیستول یا ماکزیمم می گویند، و دیگری در زمانی قلب در حالت استراحت است و در این حالت فشار خون به حد اقل مقدار خود می رسد که به ان فشار حداقل یا دیاستول یا مینیمم می گویند. واحد اندازه گیری فشار خون میلی متر جیوه است. متوسط فشار ماکزیمم در حد طبیعی 120 میلی متر جیوه و متوسط فشار می نیمم در حد طبیعی 80 میلیمتر جیوه است. این دو سطح فشار خون به صورت کسر مانند 80/120 نشان داده می شود که عدد فشار خون ماکزیمم در بالای کسر و عدد فشار خون مینیمم در پایین کسر قرار می گیرد.

 

تقسیم بندی فشار خون:

            فشار خون طبیعی برای افراد بالغ کمتر از 90/140 میلیمتر جیوه است. یعنی هم فشار خون ماکزیمم باید کمتر از 140 میلی متر جیوه باشد و فشار خون می نیمم باید کمتر از 90 میلی متر جیوه باشد. اگر فشار خون ماکزیمم 140 میلی متر جیوه و بیشتر ویا فشار خون می نیمم 90 میلی متر جیوه و بیشتر باشد، به عنوان فشار خون بالا محسوب می شود. در مواردی که فشار خون ماکزیمم در یک گروه و فشار مینیمم در گروه دیگر قرار گیرد، فشار خخون را در گروه بالا تر دسته بندی می کنیم به عنوان مثال اگر فشار خون ماکزیمم 145 میلیمتر جیوه و می نیمم 86 میلی متر جیوه باشد، در گروه فشار خون بالا قرار می گیرد.

            البته فشار خون باید در چند نوبت و در چند موقعیت اندازه گیری شود و سپس بر اساس میانگین اعداد به دست آمده قضاوت می شود.

 

انواع فشار خون بالا

            علت 90 الی 95 در صد فشار خون بالا در افراد مبتلا ناشناخته است که به این فشار خون اولیه گفته می شود. اگر علت فشار خون بالا شناخته شده باشد ، مثلا به علت بیماری های کلیه، بیماری غده فوق کلیوی یا مصرف قرص های ضد بارداری و ... باشد آن را فشار خون بالای ثانویه می نامند. این نوع در حدود 5 الی 10 درصد بیماران مبتلا  به فشار خون بالا را شامل می شود.

 

          عوامل مستعد کننده فشار خون بالا:

همان طور که ذکر شد بیماری فشار خون بالای اولیه علت مشخصی ندارد ولی عوامل زیر احتمال ابتلاء به این بیماری را افزایش می دهد.

1-      ارث: در برخی خانوداه ها استعداد ابتلا به فشار خون بالا وجود دارد. یعنی اگر والدین ، خواهر و برادر مبتلا به فشار خون بالا باشند، احتمال فشار خون بالا در افراد خانواده زیاد است.

2-      جنس: شیوع بیمار در مردان جوان و میان سال بیشتر از زنان جوان و میان سال (تا 50 سال) است اما در سنین بالا این اختلاف کم می شود.

3-      سن: با افزایش سن شیوع فشار خون بالا نیز افزایش می یابد.

4-      افزایش چربی خون

5-      مصر سیگار و سایر دخانیات

چربی خون بالا و مصرف دخانیات اگر چه بطور مستقیم مجب افزایش فشار خون نمی شود  اما در دراز مدت به علت ایجاد تصلب شرائین (سختی جدار رگ ها) باعث تشدید فشار خون بالا می گردند.

6-      چاقی: احتمال ابتلا به فشار خون بالا در افرادیکه چاق هستند بیشتر است.

7-      دیابت (بیماری قند): در صورتی که مقدار قند موجود در خون بالا تر از حد طبیعی باشد، فرد مبتلا به بیماری دیابت است و از عوارض مهم آن بیماری های قلبی – عروقی، فشار خون بالا، اختلال بینایی و آسیب کلیه می باشد.

8-      کم تحرکی و نداشتن فعالیت جسمانی: کم تحرکی از راه های مختلف می تواند زمینه ساز فشار خون بالا باشد، از جمله که تحرکی منجر به چاقی شده و چاقی یک عامل خطر زمینه ساز فشار خون بالا است.

9-      حساسیت به نمک: در بعضی افراد مصرف زیاد نمک(کلرو سدیم) همراه با افزایش فشار خون خواهد بود وکاهش مصرف نمک رژیم غذایی در تنظیم فشار خون تأثیر زیادی دارد.

10-  فشار های روحی و عصبی: اگر چه تحقیقاتی وجود دارد که تأثیر فشار روحی و روانی در افزایش فشار خون را نشان نمی دهد، اما شواهد مذکور برای تأیید قطعی این رابطه کافی نیست.

 

       توجه افرادی که شرایط بالا را دارا باشند ، جزء افراد در معرض خطر ابتلا به فشار بالا محسوب می شوند.

 

علائم بیماری فشار خون

            افرادی که به فشار خون بالا مبتلا هستند ممکن است سالها بدون علامت باشند و از بیماری خود اطلاعی نداشته باشند و زمانی دچار علائمی مثل سر درد ، تاری دید، درد قفسه سینه، سر گیجه و تنگی نفس به هنگام فعالیت می شوندکه دچار عوارض فشار خون بالا شده اند. در واقع این نشانه ها، علائم عوارض فشار خون بالا است. لذا تنها راهی که می توان به آن پی برد، اندازه گیری فشار خون به وسیله دستگاه فشار سنج است.

 

عوارض فشار خون

            فشار خون بالا سبب آسیب به کلیه (نارسائی کلیه) ، چشم (اختلال بینایی)، قلب (سکته های قلبی) و مغز(سکته های مغزی) می شود و به همین دلیل فشار خون بالا بیماری خطر ناکی به حساب می آید.

 

درمان فشار خون بالا:

           فشار خون بالای اولیه درمان قطعی ندارد و احتمال بهبود قطعی نادر است، اما اگر فشار خون بالا به موقع تشخیص داده و درمان شود و بیمار مرتب تحت مراقبت باشد، قابل کنترل است و می توان از عوارض آن پیشگیری کرد. در فشار خون بالای ثانویه اگر علت و بیماری که سبب ایجاد فشار خون بالا شده درمان شود، در اکثر موارد فشار خون به وضع عادی برمیگردد و بیمار بهبود پیدا می کند.

 

شیوه های درمان اولیه فشار خون بالای اولیه عبارت است از:

1-      درمان غیر دارویی: مراقبت های غیر دارویی شامل تغییر شیوه های زندگی است. اگر چاقی وجود دارد می توان با انتخاب رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی وزن را کاهش داد. با کاهش وزن، فشار خون نیز به مقدار قابل ملاحضه ای کاهش می یابد. محدودیت مصرف نمک، فشار خون را تا حدودی پایین می آورد، بنابر این باید تا حدودی از مصرف غذاهای شور پرهیز نمود. ترک سیگار و ورزش منظم و روزانه در کنترل فشار خون بالا موثر است.    

2-      درمان دارویی:در بعضی از بیماران با وجود درمان غیر دارویی فشار خون تا حد مطلوب کاهش نمی یابد و لازم است برای تنظیم فشار خون بالا از دارو نیز استفاده شود دارو توسط پزشک تجویز می شود. دارو ها ممکن است عوارضی مانند سرگیجه، خواب آلودگی، تنگی نفس شدید، طپش قلب، تهوع، استفراغ و حساسیت ایجاد کنند که باید در سیر درمان بیمار به آنها توجه داشت و در صورت مشاهده عوارض نام برده بیمار را به موقع به پزشک ارجاع داد تا مقدار دارو را کاهش دهد و یا در صورت لزوم مصرف داروی مورد نظر را قطع کند و داروی جدید تجویز کند.

 

توجه داشته باشید که:

1-      عوارض جانبی دارو ها به معنی عوارضی است که فقط ناشی از مصرف داروست و باید اولاٌ فرد قبلا این علایم را نداشته باشد و ثانیا عوارض آن بیش از یک بار ظاهر نگردد.

2-      مصرف دارو به دستور پزشک به مدت طولانی برای بیماران ضروری است.

 

موارد مهم در پیشگیری فشار خون

1-      از مصرف نمک زیاد پرهیز شود.

2-      از پرخوری و مصرف غذا های پر چربی خودداری و در نتیجه از چاقی پیشکیری شود.

3-      از مصرف دخانیات پرهیز شود و در صورت مصرف دخانیات هرچه سزیع تر برای ترک برنامه ریزی شود.

4-      فعالیت بدنی و ورزش مداوم و منظم افزایش یابد.

5-      افراد سالم حد اکثر هر سه سال یک بار حتماٌ فشار خونشان را اندازه گیری نمایند.

 

توصیه های لازم برای بیمار برای اصلاح شیوه های زندگی (مصرف دخانیات، کم تحرکی، تغذیه نا مناسب)

 

1-      راهنمای تغذیه

-          خوردن سه وعده غذا به مقدار متعادل بهتر از خوردن یک وعده غذا اما به مقدار زیاد است. ولی باید به یاد داشته باشید که نوع غذا مهمتر از نوع آن است و به طور کلی غذا های مصرفی باید متنوع و شامل انواع گوناگون مواد غذایی باشند.

-          از مصرف زیاد نمک خودداری کرده و از گذاشتن نمک دان سر سفره پرهیز کنید.

-          غذا های کم چربی را انتخاب کنید و غذا را بیشتر به صورت آبپز، بخار پز، یا کبابی تهیه کنید و حدال مقدور از خوردن غذا های سرخ کرده خودداری کنید.

-          سعی کنید لبنیات کم چرب، گوشت کم چرب و مرغ بدون گوشت مصرف کنید.

-          از سبزیجات، سالاد و میوه جات به مقدار زیاد مصرف کنید.

-          از مصرف نوشابه های گاز دار شیرین اجتناب کنید.

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

از خوانندگان خواهشمندیم كه با نظرات خود ما را یاری فرمایند

بـــا تـشـــکر مــدیـــریت وبلاگ
www.yeldez198@yahoo.com
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

كد ماوس.


CheckBrowser()Online User

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالری

//////////////////////////////////// //////////////////////////////////// !-- Begin Translator Code --> مترجم وبلاگ rotbe sanj /////////
بک لینک طراحی سایت